Swindon & District Canine Society

 

Home  |  About  |  Committee  |  Training  I  Shows  I  Matches  |  Find Us  |  Contact Us

 

Open Show Results - 4 March 2008

The Society held its annual Open Show at Swindon on Saturday 1 March 2008.

Best in Show was judged by Mrs J Sharp-Bale (Neradmik)

Best in Show - Clifford's Shih Tzu, Morenjo Smooching Cedarhythe

Reserve Best in Show - Petrie's GSD, Bilnetts Ace Of Diamonds

Best Puppy in Show - Dinsdale's Italian Spinone, Netis Un Nuovo Inizio

Reserve Best Puppy in Show - Head's Finnish Lapphund, Millermead Nordic Breeze

Best Veteran In Show - di Dio's Whippet, Nevedith Zedfa Zeeta of Kushka

Breed and Group Winners are shown below:

Gundogs

Hounds

Pastoral

Terriers

Toy

Utility

Working

Gundogs, Group Judge Mr T Rainey (Trilite)

Group 1 - Nash's Weimaraner Maidendale Moon Roma With Mutoko

Group 2 - Silence & Deadman's Golden Ret, Squirrelsmead Jemima at Tidelover

Group 3 - Rutherford's Hungarian Vizla, Kincsem Kaiser

Group 4 - Pitman's Pitwit GSP, Playing Games


Puppy G1 - Dinsdale's Italian Spinone, Netis Un Nuovo Inizio

Puppy G2 - Bliss & Bridport's Cocker, Charney Tegwen

 

Field Spaniel, Judge Mr T Rainey (Trilite)

BOB - Osborn's Elgert Aloysisa JW

BP - Harding's Thandiwe Tamisa

Flatcoated Retriever, Judge Mr T Rainey (Trilite)

BOB - Calverley's Gwenadillo Loch Ness

BP - Summerrell's Maxhadene Atlas

German Shorthaired Pointer, Judge Mrs S Downey (Malmelsa)

BOB - Pitman's Pitwit Playing Games

BP - Pitman's Pitwit Playing Games

Golden Retriever, Judge Mrs H L Hill (Woodsmoor)

BOB - Silence & Deadman's Squirrelsmead Jemima at Tidelover

BP - Russell's Rosinante Crystal Lace

Hungarian Vizsla, Judge Mr T Rainey (Trilite)

BOB - Rutherford's Kincsem Kaiser

BP - Harper's Pitswarren Planet

Hungarian W/H Vizsla, Judge Mr T Rainey (Trilite)

BOB - Stockwell's Lieborschy Ylai

BP - Stockwell's Lieborschy Ylai

Irish Setter, Judge Mr T Rainey (Trilite)

BOB - Berry & Morris's Brinara Winter Cherry

BP - Roberts's Colanme Confection

Italian Spinone, Judge Mrs S Griffin (Sanjika)

BOB - Anderson & Mayne's Michiamo Baradello

BP - Dinsdale's Netis Un Nuovo Inizio

Pointer, Judge Mrs A Morgan (Quensha)

BOB - Fowler's Scobec Cuttin A Dash

BP - Cardiff's Prosperity Sheer Elegance

AV Gundog NSC, Mr T Rainey (Trilite)

Best AVNSC - Nash's Weimaraner Maidendale Moon Roma With Mutoko

BP - Bliss & Bridport's Cocker, Charney Tegwen

 

Top

 

Hounds, Judge Mrs D Diamond (Surannon)

Group 1 - Hunt's Std Smooth Haired Dachshund, Carpaccio Precious Pearl JW

Group 2 - Hoare's Whippet, Jetandra Jacks Joy at Tormor

Group 3 - Poulter & MacDonald's Std Wire Haired Dachshund, Ch Lankelly Kelsey Rose ShCM

Group 4 - Johnson's Basset Fauve De Bretagne, Venquest Que Sera Sera of Houndsline


Puppy G1 - Hunt's Min Smooth Haired Dachshund, Carpaccio Royal Parade

Puppy G2 - Bridger's Whippet, Charm Of Goldies at Hollygreens

 

Afghan, Judge Miss M Spavin (Dialynne)

BOB - no entries

BP - no entries

Basset Fauve De Bretagne, Judge Mrs D Diamond (Surannon)

BOB - Johnson's Venquest Que Sera Sera of Houndsline

BP - abs

Basset GV (Petit), Judge Miss M Spavin (Dialynne)

BOB - Stock & Robertson's Soletrader Coolhand Luke

BP - abs

Dachshund Std Smooth Haired, Judge Miss M Spavin (Dialynne)

BOB - Hunt's Carpaccio Precious Pearl JW

BP - Mitchell's Silandjo Mentwo Bea at Dubry TAF

Dachshund Min Smooth Haired, Judge Miss M Spavin (Dialynne)

BOB - Hunt's Carpaccio Royal Parade

BP - Hunt's Carpaccio Royal Parade

Dachshund Std Long Haired, Judge Miss M Spavin (Dialynne)

BOB - Jordan's Resurgam Silver Solitaire

BP - Fricker's Village Storm

Dachshund Min Long Haired, Judge Miss M Spavin (Dialynne)

BOB - Croxford's Arbroath Lord Of Strathspey

BP - no entries

Dachshund Std Wire Haired, Judge Miss M Spavin (Dialynne)

BOB - Poulter & MacDonald's Ch Lankelly Kelsey Rose ShCM

BP - no entries

Dachshund Min Wire Haired, Judge Miss M Spavin (Dialynne)

BOB - Hooper's Starhill All About Eve

BP - no entries

Rhodesian Ridgeback, Judge Mrs D Diamond (Surannon)

BOB - Bowlus's Sofala Lincoln

BP - no entries

Whippet, Judge Mrs D Diamond (Surannon)

BOB - Hoare's Jetandra Jacks Joy at Tormor

BP - Bridger's Charm Of Goldies at Hollygreens

AV Hound NSC, Judge Mrs D Diamond (Surannon)

Best AVNSC - Brett's Saluki, Chisobee Saraid

BP - Rual & Stock's Beagle, Gilcoru Titus

 

Top

 

Pastoral, Judge Mr G Payne (Fearnought)

Group 1 - Petrie's GSD, Bilnetts Ace Of Diamonds

Group 2 - Robert's Shetland Sheepdog, Keltihope Heaven Sent to Malaroc JW

Group 3 - Edwards's Bearded Collie, Sengalas Leading Lady of Roxilyn JW

Group 4 - Apperley's Australian Shepherd, Javison Silver Ash at Nanaimo

Puppy G1 - Head's Finnish Lapphund, Millermead Nordic Breeze

Puppy G2 - Harmston's Shetland Sheepdog, Jontygray Magic Dream at Throcmere

 

Australian Cattle Dog, Judge Mr G Payne (Fearnought)

BOB - Wright's Yarraman Dare To Rock at Coright

BP - no entries

Australian Shepherd Dog, Judge Mr G Payne (Fearnought)

BOB - Apperley's Javison Silver Ash at Nanaimo

BP - no entries

Border Collie, Judge Judge Mrs C Dalby (Axernamoon)

BOB - Hartfield's Moshanta Movin On Up JW

BP - Hartfield's Moshanta My Turn Now

GSD, Judge Mrs G Challenger-Fenn (Jandeburn)

BOB - Petrie's Bilnetts Ace Of Diamonds

BP - abs

Finnish Lapphund, Judge Mrs J Pritchard (Pajeant)

BOB - Head's Millermead Nordic Breeze

BP - Head's Millermead Nordic Breeze

Shetland Sheepdog, Judge Miss R Lee (Silvaquest)

BOB - Robert's Keltihope Heaven Sent to Malaroc JW

BP - Harmston's Jontygray Magic Dream at Throcmere

AV Pastoral NSC, Judge Mr G Payne (Fearnought)

Best AVNSC - Edwards's Bearded Collie, Sengalas Leading Lady of Roxilyn JW

BP - no entries

 

Top

 

Terriers, Judge Miss D Spavin (Dialynne)

Group 1 - O'Neill & Mizen Macnchester Terrier, Megellan Free Runner

Group 2 - Dolan's Cairn, Glenrood Forever Topps

Group 3 - Caines's Bedlington, Burmington And Me Too

Group 4 - Small's Border Terrier, Tulawyn Oberon at Tilmoray

Puppy G1 - Bott's SCWT, Whitevale Sunshine Straw

Puppy G2 - Winstanley's Bedlington, Catchphraze Flirty Gertie

 

Bedlington Terrier, Judge Mr K Mumford (Bakabaks)

BOB - Caines's Burmington And Me Too

BP - Winstanley's Catchphraze Flirty Gertie

Cairn Terrier, Judge Miss D Spavin (Dialynne)

BOB - Dolan's Glenrood Forever Topps

BP - Keeves's Conundrum Under Your Spell With Seveek

Manchester Terrier, Judge Miss D Spavin (Dialynne)

BOB - O'Neill & Mizen Megellan Free Runner

BP - de Lavis-Trafford's Tyburn Lotis

Soft Coated Wheaten Terrier, Judge Miss D Spavin (Dialynne)

BOB - Munn's Ch Snowmeadow Jazzy Jacob JW

BP - Bott's Whitevale Sunshine Straw

AV Terrier NSC, Judge Miss D Spavin (Dialynne)

Best AVNSC - Small's Border Terrier, Tulawyn Oberon at Tilmoray

BP - abs

 

Top

 

Toy, Group Judge Miss D Spavin (Dialynne)

Group 1 - Cawthera's Pomeranian, Lireva's Sir Fin The Net

Group 2 - Morrell & Teague's Papillon, Temelora Just Magic JW

Group 3 - Whetter's Miniature Pinscher, Vardenais Vanilla Moon at Mandolais

Group 4 - Coulter's Chinese Crested, Cazants Just Our Will


Puppy G1 - Morrell & Teague's Papillon, Temelora Storm Brewin'

Puppy G2 - Holbrook's CKCS, Champneys Electra at Vonnyisle

 

Affenpinscher, Judge Miss D Spavin (Dialynne)

BOB - Pirries' Mimosa of Riogaloch

BP - abs

Chinese Crested, Judge Ms L Turley (Liddyleaze)

BOB - Coulter's Cazants Just Our Will

BP - Day's Belladais Belladonna

Miniature Pinscher, Judge Miss D Spavin (Dialynne)

BOB - Whetter's Vardenais Vanilla Moon at Mandolais

BP - Coull's Impala Chase The Sun To Vardenais

Papillon, Judge Miss D Spavin (Dialynne)

BOB - Morrell & Teague's Temelora Just Magic JW

BP - Morrell & Teague's Temelora Storm Brewin'

Pomeranian, Judge Miss D Spavin (Dialynne)

BOB - Cawthera's Lireva's Sir Fin The Net

BP - Jenkins & Hourihane's Amcross Hazard Ahead

AV Toy NSC, Judge Miss D Spavin (Dialynne)

Best AVNSC - Web & Schofield's CKCS, Tricianbri Atomic Kitten at Camelot

BP - Holbrook's CKCS, Champneys Electra at Vonnyisle

 

Top

 

Utility, Judge Mrs J Sharp-Bale (Neradmik)

Group 1 - Clifford's Shih Tzu, Morenjo Smooching Cedarhythe

Group 2 - Vine's Chow Chow, Shanutai Solitaire

Group 3 - Bliss & Bridport's Japanese Spitz, Charney Tsugi

Group 4 - Carter & Waddell's, Lhasa Apso Mytiline The Mighty Quinn via Alamiks

Puppy G1 - Waite's Min Schnauzer, Figheldean Heaven Can Wait

Puppy G2 - Dixon's Tibetan Terrier, Aacharmoe Finnish Edition

 

Dalmatian, Judge Mrs J Sharp-Bale (Neradmik)

BOB - Lewis's Man About Town at Hunterswood JW ShCM

BP - no entries

French Bulldog, Judge Mr G Payne (Fearnought)

BOB - no entries

BP - no entries

Japanese Spitz, Judge Mrs J Sharp-Bale (Neradmik)

BOB - Bliss & Bridport's Charney Tsugi

BP - Bliss & Bridport's Charney Adelphia

Lhasa Apso, Judge Mrs J Sharp-Bale (Neradmik)

BOB - Carter & Waddell's Mytiline The Mighty Quinn via Alamiks

BP - Deacon's Shardlow Air Traffic Control over Andolyn

Miniature Schnauzer, Judge Mrs J Sharp-Bale (Neradmik)

BOB - Waite's Figheldean Heaven Can Wait

BP - Waite's Figheldean Heaven Can Wait

Standard Schnauzer, Judge Mrs J Sharp-Bale (Neradmik)

BOB - Bawden & Brown's Ch Khanate Million Dollar Baby ShCM

BP - no entries

Shar Pei, Judge Mrs J Sharp-Bale (Neradmik)

BOB - no entries

BP - no entries

Shih Tzu, Judge Mrs R A Painter (Deenie)

BOB - Clifford's Morenjo Smooching Cedarhythe

BP - Lawrence's Huxlor Duty Free

AV Utility NSC, Judge Mrs J Sharp-Bale (Neradmik)

Best AVNSC - Vine's Chow Chow, Shanutai Solitaire

BP - Dixon's Tibetan Terrier, Aacharmoe Finnish Edition

 

Top

 

Working, Judge Mr G Payne (Fearnought)

Group 1 - Hutchings & Brooks's Jafrack, Giant Schnauzer Philadelphia Freedom

Group 2 - Sutton's Bernsteph BMD, J'Adore Dior JW

Group 3 - Caffel's Dobermann, Doberway Chocktaw

Group 4 - Hubble's Rottweiler, Sarkay Smooth Operator by Verrere


Puppy G1 - Caffel's Dobermann, Doberway Cherokee

Puppy G2 - Richman & Gatehouse's Rottweiler, Pretohawk Murphy's Law for Shamrotts

 

Bernese Mountain Dog, Judge Mr G Payne (Fearnought)

BOB - Sutton's Bernsteph J'Adore Dior JW

BP - Hipwell's Sanmarwell Coco

Boxer, Judge Mr G Payne (Fearnought)

BOB - Box & Turner's Super Sumo for Boxken

BP - Box & Turner's Boxken Bonkers

Dobermann, Judge Mr G Payne (Fearnought)

BOB - Caffel's Doberway Chocktaw

BP - Caffel's Doberway Cherokee

Leonberger, Judge Mrs A Spencer (Mandazz)

BOB - D'Arcy-Masters's Cyderman Angelic Upstart

BP - Cole's Ghylladare Naivasha Deevon of Simden

Rottweiler, Judge Mrs G Fowler (Shottonpride)

BOB - Hubble's Sarkay Smooth Operator by Verrere

BP - Richman & Gatehouse's Pretohawk Murphy's Law for Shamrotts

AV Working NSC, Judge Mr G Payne (Fearnought)

Best AVNSC - Hutchings & Brooks's Jafrack, Giant Schnauzer Philadelphia Freedom

BP - Mogg's Alaskan Malamute, Chayo Snowflake of Monikoona

 

Top

The webmaster apologises for any mistakes and omissions

 

 

 

Last updated 09 December 2012. Swindon & DCS, 2005-12