Swindon & District Canine Society

 

Home  |  About  |  Committee  |  Training  I  Shows  I  Matches  |  Find Us  |  Contact Us

 

Open Show Results - 2 March 2019

The Society held its annual Open Show at Swindon on Saturday 2 March 2019.

Best in Show was judged by Kevin Dover (Pemcader)

Best in Show - Jones's Dobermann, Korifey Dark Knight JW ShCM

Reserve Best in Show - Hill's Pug, Ch/Lux/Be Ch Calaquendi Nebuchadnezzer JW ShCM

Best Puppy in Show - Joaquin's Great Dane, Droolakiss Pretty In Pink

Reserve Best Puppy in Show - Mugford's English Setter, Alolfrana Sugar 'N' Spice at Lynwood

   
Best in Show Best Puppy in Show

Breed and Group Winners are shown below:

Gundogs

Hounds

Pastoral

Terriers

Toy

Utility

Working

Import Register

Gundogs, Group Judge Graham Lambert (Cheseridge)

Group 1 - Jackson-Haines's Golden Retriever, Leighsham In The Summertime

Group 2 - Hydon's English Springer Spaniel, Clentonian Pandemonium JW

Group 3 - Taylor & Atyeo's English Setter, Samelen Harris Tweed

Group 4 - Bye's Irish Setter, Covarney Everlasting Love at Bluebyeyou


Puppy G1 - Mugford's English Setter, Alolfrana Sugar 'N' Spice at Lynwood

Puppy G2 - Matthew's Cocker Spaniel, Sonham Jimmy Choo

Puppy G3 - Reece's Field Spaniel, Kingsmist Phryne Fischer at Broomeece

Puppy G4 - Hills's Golden Retriever, Sandaula This Will Do (AI)


English Setter, Judge Graham Lambert (Cheseridge)

BOB - Taylor & Atyeo's Samelen Harris Tweed

RBOB - Bishop's Sorbus Play's THe Fool at Dyrham

BP - Mugford's Alolfrana Sugar 'N' Spice at Lynwood

Gordon Setter, Judge Maureen Elkins (Avacet)

BOB - Gregg's Laurelhach Yarra

RBOB - Harker's Hernwood Achilles at Ettrick JW

BP - no entries

Irish Setter, Judge Maureen Elkins (Avacet)

BOB - Bye's Covarney Everlasting Love at Bluebyeyou

RBOB - Fox's Kerryfair Special Diamond

BP - no entries

Pointer, Judge Graham Lambert (Cheseridge)

BOB - Oliver's Asterope Lightning Star via Teisgol JW ShCM

RBOB - Flint's Casilex Cognac

BP - Tregaskis's Moenfair Sanguineum Luna

Flatcoated Retriever, Judge Jane Mace (Telanjan)

BOB - Millbank's Kvicksans Eye Of The Storm of Larksdown

RBOB - Powell's Bonnyhilbrae Love Of Joy

BP - Peers's Tweedisle Lindores

Golden Retriever, Judge Jane Mace (Telanjan)

BOB - Jackson-Haines's Leighsham In The Summertime

RBOB - Randall's Lelverquest Portland Bill JW

BP - Hills's Sandaula This Will Do (AI)

NSDT Retriever, Judge Tess Newson

BOB - Andrews's Erikachen Caoimhin for Aftonmarsh

RBOB - Sharpe's Tivalake Crystal Ball at Rosettia RL1Ex

BP - Andrews, Andrews & Trickett's Asterlily Tophino by Aftonmarsh

Field Spaniel, Judge Graham Lambert (Cheseridge)

BOB - Porter's Prussia Best Kept Secret of Winsbrook

RBOB - Reece's Kingsmist Phryne Fischer at Broomeece

BP - Reece's Kingsmist Phryne Fischer at Broomeece

English Springer Spaniel, Judge Graham Lambert (Cheseridge)

BOB - Hydon's Clentonian Pandemonium JW

RBOB - Williams's Cobhay Dahlia

BP - no entries

AV Gundog NSC, Judge Graham Lambert (Cheseridge)

Best NSC - Rivett's American Cocker Spaniel, Leader Line Indi (Imp Blr)

Res Best NSC - Hayne's GSP, Graygees Skyhawk in Rebeldye

BP - Matthew's Cocker Spaniel, Sonham Jimmy Choo

 

Top

 

Hounds, Group Judge Di Morgan (Meandi)

Group 1 - Hoare's Whippet, Tormor Manyclouds

Group 2 - Heath's Afghan, Davashey Who's That Girl

Group 3 - Wallace's Min LH Dachshund, Willowheath Rebel Rock

Group 4 - Thexton's Basset Hound, Barrenger Harmony
 

Puppy G1 - Bass & Hall's Whippet, Shalfleet Zante Star at Silverfrith

Puppy G2 - Webster's Beagle, Michelroy Pimpernell with Houndscoast

Puppy G3 - Thornton's Basset Fauvre de Bretagne, Mochras Mahcushla

 

Afghan Hound, Judge Di Morgan (Meandi)

BOB - Heath's Davashey Who's That Girl

RBOB - abs

BP - abs

Basset Hound, Judge Di Morgan (Meandi)

BOB - Thexton's Barrenger Harmony

RBOB - Thexton's Barrenger Cadence

BP - no entries

Beagle, Judge Di Morgan (Meandi)

BOB - Webster's Michelroy Pimpernell with Houndscoast

RBOB - Webster's Moonjoon Sweet Nothings ShCM

BP - Webster's Michelroy Pimpernell with Houndscoast

Whippet, Judge Bill Dyball

BOB - Hoare's Tormor Manyclouds

RBOB - Andrew's Railfield Rainoir at Sharmus

BP - Bass & Hall's Shalfleet Zante Star at Silverfrith

AV Hound NSC, Di Morgan (Meandi)

Best NSC - Wallace's Min LH Dachshund, Willowheath Rebel Rock

Res Best NSC -Copperthwaite's Saluki, Ch Noushzad Caliph ShCM (Imp Deu)

BP - Thornton's Basset Fauvre de Bretagne, Mochras Mahcushla

 

Top

 

Pastoral, Group Judge Kevin Dover (Pemcader)

Group 1 - Chester's Briard, Lysdenoire Le Roc JW ShCM

Group 2 - Garside's Australian Shepherd, Mistyholly Secret Affair

Group 3 - Dennis's White Swiss Shepherd Dog, Bailey of Sereno Spirit (Imp Esp)

Group 4 - Chritchlow's Finnish Lapphund, Pavoskas Disco


Puppy G1 - Chritchlow's Finnish Lapphund, Pavoskas Disco

Puppy G2 - Atkins's Shetland Sheepdog, Jontygray Kiss N' Tell

Puppy G3 - Garside's Australian Shepherd, Mistyholly Delta Blue

Puppy G4 - Farr's Cardigan Corgi, Kilvroch Campwr

 

Australian Shepherd, Judge Kevin Dover (Pemcader)

BOB - Garside's Mistyholly Secret Affair

RBOB - Garside's Mistyholly Fire In The Sky

BP - Garside's Mistyholly Delta Blue

Beauceron, Judge Kevin Dover (Pemcader)

BOB - Harrell's Chiceron Endeavour with Beaukita

RBOB - Harrell's Pebbleena's Millie Murphy with Beaukita

BP - ans

BSD Tervueren, Judge Kevin Dover (Pemcader)

BOB - Banfield's Cliffeast Bob The Builder

RBOB - Jordan-Davis's Norlyght Omatikaya

BP - no entries

Border Collie, Judge Kevin Dover (Pemcader)

BOB - Hartfield's Moshanta Movin On JW ShCM

RBOB - Garland's Tonkory Royale ShCM

BP - abs

Finnish Lapphund, Judge Kevin Dover (Pemcader)

BOB - Chritchlow's Pavoskas Disco

RBOB - Rudd's Infindigo Lintu Henkka

BP - Chritchlow's Pavoskas Disco

Shetland Sheepdog, Judge Ruth Dunn (Shelleary)

BOB - Stockden's Willowgarth Pure Gold JW

RBOB - Gruszka's Samphrey Sea Breeze

BP - Atkins's Jontygray Kiss N' Tell

Welsh Corgi (Cardigan), Judge Kevin Dover (Pemcader)

BOB - Head's Kilvrock Mystikos for Millermead JW

RBOB - Burgoyne & Goddard's Waterdeep Ranger One JW ShCM

BP - Farr's Kilvroch Campwr

AV Pastoral NSC, Judge Kevin Dover (Pemcader)

Best NSC - Chester's Briard, Lysdenoire Le Roc JW ShCM

Res Best NSC - Vine's Norwegian Buhund Ch Ailort Highlander at Parvodene JW ShCM

BP - abs

 

Top

 

Terriers, Group Judge Claire Bayne

Group 1 - Anderson's Irish Terrier, Ch Ben-Oskar vom Obersten Holz at Kerrykeel (Imp Deu)

Group 2 - Rogers's Smooth Fox Terrier, Lorecon Daybreak at Lunafox

Group 3 - Stockley's Border Terrier, Foxfactor Firecracker

Group 4 - Rolland's Dandie Dinmont Terrier, Dandiroyal Cream Tea


Puppy G1 - Rogers's Smooth Fox Terrier, Lorecon Daybreak at Lunafox

Puppy G2 - Stockley's Border Terrier, Foxfactor Firecracker

Puppy G3 - Kinchin's Cairn Terrier, Pennidazzle Dream Of Dreams

 

Bedlington Terrier, Claire Bayne

BOB - Harris's Ratzwell Saint Valentino

RBOB - Harris's Bowlingbrook Oops A Daisy

BP - no entries

Border Terrier, Judge Claire Bayne

BOB - Stockley's Foxfactor Firecracker

RBOB - Stockley's Foxfactor Fancy Free

BP - Stockley's Foxfactor Firecracker

Cairn Terrier, Judge Claire Bayne

BOB - Keeves's Seveek Treasure The Dream

RBOB - Day's Tribannon Chocolate Chip at Trekhilli

BP - Kinchin's Pennidazzle Dream Of Dreams

Dandie Dinmont, Judge Claire Bayne

BOB - Rolland's Dandiroyal Cream Tea

RBOB - Young's Inzievar The Goldsmith

BP - no entries

Fox Terrier (Smooth), Claire Bayne

BOB - Rogers's Lorecon Daybreak at Lunafox

RBOB - Rogers's Only You Du Manoir Sint Adrien at Lunafox (Imp Fra)

BP - Rogers's Lorecon Daybreak at Lunafox

AV Terrier NSC, Judge Claire Bayne

Best NSC - Anderson's Irish Terrier, Ch Ben-Oskar vom Obersten Holz at Kerrykeel (Imp Deu)

Res Best NSC - Francis's SCWT, Sawheaten Kiss From A Rose

BP - no entries

Top

 

Toy, Group Judge Claire Bayne

Group 1 - Hill's Pug, Ch/Lux/Be Ch Calaquendi Nebuchadnezzer JW ShCM

Group 2 - Pearma & Vinaccia's Coton De Tulear, Jespersen's Ziggi Wiggi at Mopseycoton

Group 3 - Fitzgerald's Havanese, Mybeards Valentina

Group 4 - Towers's Bolognese, Enjanicka Midnight Blue ShCM


Puppy G1 - Phillips's ETT, Mansiya Mischievous

Puppy G2 - Hill's Pug, Anzhela Heaven On Earth with Calaquendi

Puppy G3 - Wells & Brown's Papillon, Metamorphic Vista

Puppy G4 - Grocock's Havanese, Havalag Eziyra

Coton De Tulear, Judge Pauline Johns (Manoir)

BOB - Pearma & Vinaccia's Jespersen's Ziggi Wiggi at Mopseycoto

RBOB - Clarke's Cotonkiss Buddy Holly

BP- no entries

Havanese, Judge Rebecca Goddard (Valbeccas)

BOB - Fitzgerald's Mybeards Valentina

RBOB - Fitzgerald's Immeleon Galactica for Beaugem JW

BP - Grocock's Havalag Eziyra

Miniature Pinscher, Judge Claire Bayne

BOB - Ward's Estivals Tiny Tempah JW

RBOB - Ward's Estivals Fast Love

BP - no entries

Papillon,  Judge Claire Bayne

BOB - Casey's Lilacrose Look At Me for Shamal

RBOB - Jury's Melangel Zachary at Lindanwaye

BP - Wells & Brown's Metamorphic Vista

Pug,  Judge Claire Bayne

BOB - Hill's Ch/Lux/Be Ch Calaquendi Nebuchadnezzer JW ShCM

RBOB - Hill's Anzhela Heaven On Earth with Calaquendi

BP - Hill's Anzhela Heaven On Earth with Calaquendi

AV Toy NSC, Judge Claire Bayne

Best NSC - Towers's Bolognese, Enjanicka Midnight Blue ShCM

Res Best NSC - Phillips's ETT, Mansiya Mischievous

BP - Phillips's ETT, Mansiya Mischievous

 

Top

 

Utility, Judge Veronica Hourihane (Amscor)

Group 1 - Marshall's Keeshund, Torrikees Made In Heaven at Devonia

Group 2 - Thurston's Tibetan Terrier, Kipukyi Hot Ripper for Jalren

Group 3 - William's Dalmatian, Tolkain Storm King from Phandate

Group 4 - Bliss's Japanese Spitz, Charney Tamotsu
 

Puppy G1 - William's Dalmatian, Tolkain Storm King from Phandate

Puppy G2 - Marshall's Keeshund, Arabesque at Devonia (Imp Rus)

Puppy G3 - Maul's Shih Tzu, Daltricia Nanga Parbat

Puppy G4 - Gilbert's Tibetan Terrier, Gandaki's Ever Lasting

Dalmatian, Judge Veronica Hourihane (Amscor)

BOB - William's Tolkain Storm King from Phandate

RBOB - Scott-Allen & Davis's Tolutim Yaffle

BP - William's Tolkain Storm King from Phandate

Japanese Spitz, Judge Lyndsey Jones (Llwyni)

BOB - Bliss's Charney Tamotsu

RBOB - Fraser's Tawdale Daichi

BP - Turner's Mayumi's The One And Only

Poodle (Toy), Judge Veronica Hourihane (Amscor)

BOB - Bell's Aedan Talk Of Making Music

BP - no entries

Shih Tzu, Judge Veronica Hourihane (Amscor)

BOB - Maule's Daltricia Kwakwali JW ShCM

RBOB - Diffey's Mahilway Edge Related

BP - Maul's Daltricia Nanga Parbat

Tibetan Terrier, Judge Veronica Hourihane (Amscor)

BOB - Thurston's Kipukyi Hot Ripper for Jalren

RBOB - Thurston's Tetsimi Slave To The Rhythm for Jalren

BP - Gilbert's Gandaki's Ever Lasting

AV Utility NSC, Judge Veronica Hourihane (Amscor)

Best NSC - Marshall's Keeshund, Torrikees Made In Heaven at Devonia

Res Best NSC - Bawden & Brown's Schnauzer, Ch Khanate Gin Fizz ShCM

BP - Marshall's Keeshund, Arabesque at Devonia (Imp Rus)

 

Top

 

Working, Judge Kevin Dover (Pemcader)

Group 1 - Jones's Dobermann, Korifey Dark Knight JW ShCM

Group 2 - Pallett's Newfoundland, Sandbears Youre Only Jello

Group 3 - Tibbott's Boxer, Misstricks Forone Nite Only ShCM

Group 4 - Case's Rottweiler, Aureron Tom Faggus ShCM


Puppy G1 - Joaquin's Great Dane, Droolakiss Pretty In Pink

Puppy G2 - Sharp's Dobermann, Martifers Keep The Faith

Puppy G3 - Johnston's Siberian Husky, Snooperz Newton

 

Bernese Mountain Dog, Judge Kevin Dover (Pemcader)

BOB - New's Medowpark Just Dreamy

RBOB - abs

BP - abs

Boxer, Judge Kevin Dover (Pemcader)

BOB - Tibbotts's Misstricks Forone Nite Only ShCM

RBOB - Cole's Myntie Deep Secret

BP - no entries

Dobermann, Judge Kevin Dover (Pemcader)

BOB - Jones's Korifey Dark Knight JW ShCM

RBOB - Groves's Lateagain Falling For You 

BP - Sharp's Martifers Keep The Faith

Rottweiler, Judge Kevin Dover (Pemcader)

BOB - Case's Aureron Tom Faggus ShCM

RBOB - Watkins & Taylor's Minaela's Busy Bee

BP - no entries

Siberian Husky, Judge Vicky Aguilera (Sulaco)

BOB - Johnston's Snooperz Newton

RBOB - Johnston's Husky Hearts Princess Lea at Lostrail (Imp Dnk)

BP - Johnston's Snooperz Newton

AV Working NSC, Judge Kevin Dover (Pemcader)

Best NSC - Pallett's Newfoundland, Sandbears Youre Only Jello

Res Best NSC - Pallett's Newfoundland, Sandbears Haaiian Hot Stuff to Sheenmarie

BP - Joaquin's Great Dane, Droolakiss Pretty In Pink

 

Top

Import Register, Judge Kevin Dover (Pemcader)

Best Import Register- Dennis's White Swiss Shepherd Dog, Bailey of Sereno Spirit (Imp Esp)

Res Best Import Register - Smithurst & Stacey's Hungarian Pumi, Arkosligeti Kocos Nekeresd

BP - Thurlow's Korthals Griffon, Watereatons Fortuna

 

Top

 

The webmaster apologises for any mistakes and omissions

 

 

 

 

Last updated 15 March 2019. Swindon & DCS, 2005-2017