Swindon & District Canine Society

 

Home  |  About  |  Committee  |  Training  I  Shows  I  Matches  |  Find Us  |  Contact Us

 

Open Show Results - 17 March 2018

The Society held its annual Open Show at Swindon on Saturday 17 March 2017.

Best in Show was judged by Jan Pain (Ravensbeech)

Best in Show - Strevens's NSDTR, Sh Ch Erikachen Connaire at Tollisty SW ShCM

Reserve Best in Show - Hoare's Whippet, Tormor Manyclouds

Best Puppy in Show - Thorne's Siberian Husky, Lupacchiotto's Diamond Sky

Reserve Best Puppy in Show - Bambridge's Japanese Spitz, Kessaku Betty Boop

   
Best in Show Best Puppy in Show

Breed and Group Winners are shown below:

Gundogs

Hounds

Pastoral

Terriers

Toy

Utility

Working

Gundogs, Group Judge Sharon Barkley (Cherryheath)

Group 1 - Strevens's NSDTR, Sh Ch Erikachen Connaire at Tollisty SW ShCM

Group 2 - Luczinski's American Cocker Spaniel, Baladeva Scarlet Letters for Kanara

Group 3 - Jackson-Haines's Golden Retriever, Leighsham Society Spice

Group 4 - Hall's Irish Setter, Riverbrue Ophelia at Glennara JW


Puppy G1 - Jackson-Haines's Golden Retriever, Leighsham In The Summertime

Puppy G2 - Hydon's English Springer Spaniel, Clentonian Pandemonium

Puppy G3 - Harker's Gordon Setter, Herwood Achilles at Ettrick

Puppy G4 - Philo's Pointer, Fydal Caprio at Salmonmist


English Setter, Judge Andrea Walker (Hathermere)

BOB - Reeve's Bournehouse Golden Charm

RBOB - Aldridge's Grakar Starstruck at Fleckers

BP - Harris & Bridgwater's Bridgella's Fist Edition with Konakakela

Irish Setter, Judge Terry Crossman (Janter)

BOB - Hall's Riverbrue Ophelia at Glennara JW

RBOB - Walsh & Fosters Millcroft Chase The Moon to Shanoah

BP - Phillips & Condron's Covarney Summer Breeze

Pointer, Judge Sharon Barkley (Cherryheath)

BOB - Tregaskis's Moenfair Tinpenny Tod Tails

RBOB - Tregaskis's Moenfair Spicewood Summer

BP - Philo's Fydal Caprio at Salmonmist

Flatcoated Retriever, Judge Sharon Barkley (Cherryheath)

BOB - Gardiner's Kulawand Time To Treasure with Svenjak

RBOB - Gale's Willowswind Nette Lark JW

BP - no entries

Golden Retriever, Judge Sharon Barkley (Cherryheath)

BOB - Jackson-Haines's Leighsham Society Spice

RBOB - Russell's Rosinante Take A Chance On me JW

BP - Jackson-Haines's Leighsham In The Summertime

NSDT Retriever, Judge Caroline Morgan (Deltandamba)

BOB - Strevens's Sh Ch Erikachen Conaire at Tollisty JW ShCM

RBOB - Pashley's Wakaduze Wah Pen Dah Ska

BP - Rice's Tollarice Daneyko

Field Spaniel, Judge Lauren Spence (Cabharan)

BOB - Harris's Kingsmist Panther

RBOB - Porter's Prussia Best Kept Secret of Winsbrook

BP - Webber's Fecimus The Kings Troop

English Springer Spaniel, Judge Sharon Barkley (Cherryheath)

BOB - Hydon's Clentonian Pandemonium

RBOB - abs

BP - Hydon's Clentonian Pandemonium

AV Gundog NSC, Judge Sharon Barkley (Cherryheath)

Best NSC - Luczinski's American Cocker Spaniel, Baladeva Scarlet Letters for Kanara

Res Best NSC - Hemmens's Irish Water Spaniel, Holbain Miss Dallas

BP - Harker's Gordon Setter, Herwood Achilles at Ettrick

 

Top

 

Hounds, Group Judge Jan Pain (Ravensbeech)

Group 1 - Hoare's Whippet, Tormor Manyclouds

Group 2 - Anthony's Beagle, Ospreagle Bone Idol

Group 3 - Peek-Matar's Afghan, Sleepy Hollow at Yansukhim JW ShCM (Imp)

 

Puppy G1 - Anthony's Beagle, Ospreagle Bone Idol

Puppy G2 - Whitehead, Mixides & Smith's Whippet, Klaruchart Ailama with Citycroft (Imp Pol)

Puppy G3 - Stevens & Craft's Afghan, Joneca Frireblade

 

Afghan Hound, Judge Jan Pain (Ravensbeech)

BOB - Peek-Matar's Sleepy Hollow at Yansukhim JW ShCM (Imp)

RBOB - Stevens & Craft's Ayoubkhan Jasmine

BP - Stevens & Craft's Joneca Frireblade

Basset Hound, Judge Jan Pain (Ravensbeech)

BOB - abs

BP - no entries

Beagle, Judge Jan Pain (Ravensbeech)

BOB - Anthony's Ospreagle Bone Idol

RBOB - Webster's Moonjoon Lily Of The Valleys for Houndscoast

BP - Anthony's Ospreagle Bone Idol

Whippet, Judge Malcolm Rankine (Chapleigh)

BOB - Hoare's Tormor Manyclouds

RBOB - Hrding-Waite & Waite's Marleben Myracle Magician from Caderleth

BP - Whitehead, Mixides & Smith's Klaruchart Ailama with Citycroft (Imp Pol)

AV Hound NSC, Judge Jan Pain (Ravensbeech)

Best NSC - abs

BP - abs

 

Top

 

Pastoral, Group Judge Carol Stuckey (Honeybears)

Group 1 - Garside's Australian Shepherd, Mistyholly Fire In The Sky

Group 2 - Haensel's Shetland Sheepdog, Sherkarl Uptown Funk JW ShCM

Group 3 - Hartfield's Border Collie, Moshanta Movin On JW ShCM

Group 4 - Banfield's BSD (Tervueren), Cliffeast Bob The Builder 


Puppy G1 - Banfield's BSD (Tervueren), Cliffeast Bob The Builder

Puppy G2 - Haensel's Shetland Sheepdog, Sherkarl Majic Touch

 

Australian Shepherd, Judge Carol Stuckey (Honeybears)

BOB - Garside's Mistyholly Fire In The Sky

RBOB - Garside's Mistyholly Secret Affair

BP - no entries

BSD Tervueren, Judge Carol Stuckey (Honeybears)

BOB - Banfield's Cliffeast Bob The Builder

RBOB - Woodward's Eternity's Amaze with Tervanty ShCM (Imp Swe)

BP - Banfield's Cliffeast Bob The Builder

Border Collie, Judge Carol Stuckey (Honeybears)

BOB - Hartfield's Moshanta Movin On JW ShCM

RBOB - Spurr's Dreamwork Interstellar

BP - abs

Shetland Sheepdog, Judge Carol Stuckey (Honeybears)

BOB - Haensel's Sherkarl Uptown Funk JW ShCM

RBOB - Evans's Shadoway Lucky Strike

BP - Haensel's Sherkarl Majic Touch

Welsh Corgi (Cardigan), Judge Carol Stuckey (Honeybears)

BOB - Rayner's Rubegud May Be I Will

RBOB - Siviter's Rubegud Takin The Mick ShCM

BP - abs

AV Pastoral NSC, Judge Carol Stuckey (Honeybears)

Best NSC - Hunt's Samoyed, Glynsam White Dream at Artsam

Res Best NSC - Lee's Swedish Valhund, Eriksfjord Brave Charm

BP - abs

 

Top

 

Terriers, Judge Jane Keeves (Seveek)

Group 1 - Samson's Cesky Terrier, Shasgav You've Been Framed ShCM

Group 2 - Jaka-Slater's Dandie Dinmont Terrier, Cloverwood Duchess May ShCM

Group 3 - Read's Border Terrier, Roxamore Magical Timepiece ShCM

Group 4 - Day's Cairn Terrier, Treckhilli I Got Chills


Puppy G1 - Adam's Border Terrier, Fisherbloom Kiss My Class

Puppy G2 - Ackling & Dingle's Norwich Terrier, Kreatin Extra Factor TAF

Puppy G3 - Bainbridge's Dandie Dinmont Terrier, Ceilmear's White Star Beauty

Puppy G4 - Day's Cairn Terrier, Treckhilli I Got Chills

 

Bedlington Terrier, Judge Jane Keeves (Seveek)

BOB - Lacy's Bowlingbrook Makingwhoopi

RBOB - abs

BP - Lacy's Bowlingbrook Makingwhoopi

Border Terrier, Judge Jane Keeves (Seveek)

BOB - Read's Roxamore Magical Timepiece ShCM

RBOB - Adam's Fisherbloom Kiss My Class

BP - Adam's Fisherbloom Kiss My Class

Cairn Terrier, Judge Jan Pain (Ravensbeech)

BOB - Day's Treckhilli I Got Chills

RBOB - Day's Treckhilli Pepperazzi

BP - Day's Treckhilli I Got Chills

Dandie Dinmont, Judge Jane Keeves (Seveek)

BOB - Jaka-Slater's Cloverwood Duchess May ShCM

RBOB - Rayner's Reidswire Border Battlecry to Rubegud

BP - Bainbridge's Ceilmear's White Star Beauty

AV Terrier NSC, Judge Jane Keeves (Seveek)

Best NSC - Samson's Cesky Terrier, Shasgav You've Been Framed ShCM

Res Best NSC - Samson's Cesky Terrier, Shasgav My Immortal

BP - Ackling & Dingle's Norwich Terrier, Kreatin Extra Factor TAF

 

Top

 

Toy, Group Judge Jan Pain (Ravensbeech)

Group 1 - Alexander's Pug, Hugapug Nutcracker Treveth JW ShCM

Group 2 - Jury's Papillon, Melangel Zachary at Lindanwaye

Group 3 - Paradise's Japanese Chin, Shardlow Oshkosh B'Gosh


Puppy G1 - Casey's Papillon, Lilacrose Look At Me for Shamal

Puppy G2 - Paradise's CKCS, Sunsante Arrow to Shardlow

 

Miniature Pinscher, Judge Jan Pain (Ravensbeech)

BOB - abs

BP - abs

Papillon,  Judge Jan Pain (Ravensbeech)

BOB - Jury's Melangel Zachary at Lindanwaye

RBOB - Casey's Lilacrose Look Out for Shamal

BP - Casey's Lilacrose Look At Me for Shamal

Pug,  Judge Jan Pain (Ravensbeech)

BOB - Alexander's Hugapug Nutcracker Treveth JW ShCM

RBOB -Skeats-Holland's Solo Amore per Romabella

BP - abs

AV Toy NSC, Judge Jan Pain (Ravensbeech)

Best NSC - Paradise's Japanese Chin, Shardlow Oshkosh B'Gosh

Res Best NSC - Paradise's CKCS, Sunsante Arrow to Shardlow

BP - Paradise's CKCS, Sunsante Arrow to Shardlow

 

Top

 

Utility, Judge Sheila Thomson (Tamrae)

Group 1 - Church's Japanese Spitz, Sanyinko Silver Spirit

Group 2 - Bawden & Brown's Schnauzer, Ch Khanate Gin Fizz ShCM

Group 3 - Scott-Allen & Davis's Dalmatian, Tolutim Yaffle

Group 4 - Meakin's Tibetan Terrier, Khados Over The Boundary at Miksang
 

Puppy G1 - Bambridge's Japanese Spitz, Kessaku Betty Boop

Puppy G2 - Casey's Boston Terrier, Anglecrest Wild One for Shamal

 

Dalmatian, Judge Sheila Thomson (Tamrae)

BOB - Scott-Allen & Davis's Tolutim Yaffle

RBOB - Bridge, Meyer & Britton's Kieradal Moulin Rouge

BP - no entries

Japanese Spitz, Judge Anne Kirton (Itsme)

BOB - Church's Sanyinko Silver Spirit

RBOB - Bambridge's Tartiko Singapore Sling

BP - Bambridge's Japanese Spitz, Kessaku Betty Boop

Lhasa Apso, Judge Sheila Thomson (Tamrae)

BOB - abs

BP - no entries

Shih Tzu, Judge Sheila Thomson (Tamrae)

BOB - Yeoman's Kezang Golden Idol

RBOB - abs

BP - abs

Tibetan Terrier, Judge Gemma Hearne (Snoanda)

BOB - Meakin's Khados Over The Boundary at Miksang

RBOB - abs

BP - abs

AV Utility NSC, Judge Sheila Thomson (Tamrae)

Best NSC - Bawden & Brown's Schnauzer, Ch Khanate Gin Fizz ShCM

Res Best NSC - Cann's Miniature Poodle, Sunmarca Moonlight Shadow

BP - Casey's Boston Terrier, Anglecrest Wild One for Shamal

 

Top

 

Working, Judge Jane Keeves (Seveek)

Group 1 - Thorne's Siberian Husky, Lupacchiotto's Diamond Sky

Group 2 - Groves & Lafford's Dobermann, Lateagain Satisfaction JW

Group 3 - Bird's BMD, Kernow Let It Be at Cullumbern JW

Group 4 - Cole's Boxer, Myntie Deep Secret


Puppy G1 - Thorne's Siberian Husky, Lupacchiotto's Diamond Sky

Puppy G2 - Webb's Dobermann, Shalissa'a Siriusly Stunnin (AI)

Puppy G3 - Watkins & Taylor's Rottweiler, Minaelea's Busy Bee

Puppy G4 - Robinson's Boxer, Chalards Love Is In The Air at Robinsteck

 

Bernese Mountain Dog, Judge Gemma Hearne (Snoanda)

BOB - Bird's Kernow Let It Be at Cullumbern JW

RBOB - Bird & Head's Cullembern Roman Toga with Millermead JW

BP - no entries

Boxer, Jane Keeves (Seveek)

BOB - Cole's Myntie Deep Secret

RBOB - Tibbotts's Misstricks Forone Nite Only ShCM

BP - Robinson's Chalards Love Is In The Air at Robinsteck

Dobermann, Jane Keeves (Seveek)

BOB - Groves & Lafford's Lateagain Satisfaction JW

RBOB - Groves's Lateagain Falling For You 

BP - Webb's Shalissa'a Siriusly Stunnin (AI)

Siberian Husky, Shane James

BOB - Thorne's Lupacchiotto's Diamond Sky

RBOB - Toomer's Aloustairs Ruby Red for Shaali

BP - Thorne's Lupacchiotto's Diamond Sky

AV Working NSC, Jane Keeves (Seveek)

Best NSC - Aylett's Giant Schnauzer, Rillaton Follow That Dream

RBOB - Watkins & Taylor's Rottweiler, Minaelea's Busy Bee

BP - Watkins & Taylor's Rottweiler, Minaelea's Busy Bee

 

Top

The webmaster apologises for any mistakes and omissions

 

 

 

 

Last updated 21 March 2018. Swindon & DCS, 2005-2017