Swindon & District Canine Society

 

Home  |  About  |  Committee  |  Training  I  Shows  I  Matches  |  Find Us  |  Contact Us

 

Open Show Results - 4 March 2017

The Society held its annual Open Show at Swindon on Saturday 4 March 2017.

Best in Show was judged by Mr Colin Woodward (Wadeson)

Best in Show - Loakes's English Setter, Bournehouse Sash Of Gold at Goldbirch JW

Reserve Best in Show - Simms's Siberian Husky, Arcticskies Mirror Image

Best Puppy in Show - Ingram's Dobermann, Jojavik Forget Me Not

Reserve Best Puppy in Show - Cawthera-Purdy's Pomeranian, Reta Hugo's There Lireva

Best in Show Best Puppy in Show

Breed and Group Winners are shown below:

Gundogs

Hounds

Pastoral

Terriers

Toy

Utility

Working

Gundogs, Group Judge Mrs E Hughes (Sonnenberg)

Group 1 - Loakes's English Setter, Bournehouse Sash Of Gold at Goldbirch JW

Group 2 - Stangroom's Pointer, Pipeaway Laura Louisa at Lappakia ShCM

Group 3 - Bradley's Irish Water Spaniel, Nyllaup Chilli Pepper

Group 4 - Quigley, Day & Piper's Hungarian W/H Vizsla, Leiborschy Give A Tuppence with Swnydwr


Puppy G1 - Hill's Golden Retriever, Tamniarn Forget Me Not Sandaula

Puppy G2 - Salt's Flat Coated Retriever, Toccata Of Harlaston with Wetnoses

Puppy G3 - Howe's Pointer, Medogold Whirly Bird

Puppy G4 - Harding's Field Spaniel, Kingsmist Lady In Black

 

English Setter, Judge Mrs E U'ren (Bensophie)

BOB - Loakes's Bournehouse Sash Of Gold at Goldbirch JW

RBOB - Davis's Richecca Baby Doll of Merleycopse

BP - Weller's Ravensett Giselle at Juldeane

Hungarian Vizsla, Judge Mr Colin Woodward (Wadeson)

BOB - Wyatt's Ismeya Saint Isaac

RBOB - Jones's Ismeya Saint Beatrix

BP - no entries

Hungarian W/H Vizsla, Judge Mr Colin Woodward (Wadeson)

BOB - Quigley, Day & Piper's Leiborschy Give A Tuppence with Swnydwr

RBOB - Plummer's Jeamora Constance

BP - no entries

Irish Setter, Judge Mrs E Hughes (Sonnenberg)

BOB - Prangle's Heathclare Old Glory JW ShCM

RBOB - Waterton's Sandstream Welcome Breeze

BP - Hall's Riverbrue Ophelia at Glennara

Pointer, Judge Mrs E Hughes (Sonnenberg)

BOB - Stangroom's Pipeaway Laura Louisa at Lappakia ShCM

RBOB - Tregaskis's Moenfair Tinpenny Tod Tails

BP - Howe's Medogold Whirly Bird

Flatcoated Retriever, Judge Mr Colin Woodward (Wadeson)

BOB - Romeo-Dieste's Yonsaff Vienna by Hopevalley JW

RBOB - Weddell's Bitcon Luther

BP - Salt's  Toccata Of Harlaston with Wetnoses

Golden Retriever, Judge Mrs C Prowse (Contoul)

BOB - Coward's Rosinante Rigadoon at Fieldacre

RBOB - Fry's Stormerick Amaretti at Gablecross

BP - Hill's Tamniarn Forget Me Not Sandaula

NSDT Retriever, Judge Mrs E Hughes (Sonnenberg)

BOB - Strevens's Erikachen Conaire at Tollisty JW

RBOB - La Turner's Lavstuas Theo Toybee River at Matalatu

BP - no entries

Field Spaniel, Judge Mrs E Hughes (Sonnenberg)

BOB - Tye's Thandiwe Last Tango of Tymora ShCM

RBOB - Harding's Kingsmist Lady In Black

BP - Harding's Kingsmist Lady In Black

AV Gundog NSC, Judge Mrs E Hughes (Sonnenberg)

Best NSC - Bradley's Irish Water Spaniel, Nyllaup Chilli Pepper

Res Best NSC - Serpa & Griffiths's German S/H Pointer, Sh Ch Barleyarch Trumpeter

BP - Hemmens & Harris's Irish Water Spaniel, Stanegate Watercress

 

Top

 

Hounds, Group Judge Mrs J Kay (Kaytian)

Group 1 - Elkington's Afghan, Khamis Pajamadrama at Sutina

Group 2 - Hinder's Std W/H Dachshund, Aventine The Kings General

Group 3 - Whitmore's Whippet, Whitleara Truly Scrumpy

Group 4 - Roberts & Spearing's Beagle, Linkenlees Lyric
 

Puppy G1 - Roberts & Spearing's Beagle, Linkenlees Lyric

Puppy G2 - Thornton's Basset Fauvre De Bretagne, Mochras Mahlinda

Puppy G3 - Roberts's & Spearing's Beagle, Linkenlees Laurina

Puppy G4 - Webber's Whippet, Zoraden Darkest Wings

 

Afghan Hound, Judge Mrs J Kay (Kaytian)

BOB - Elkington's Khamis Pajamadrama at Sutina

RBOB - Heath's Istani Chinese Whispers

BP - no entries

Basset Hound, Judge Mrs J Kay (Kaytian)

BOB - Grimshaw's Feorlig Bolt From The Blue ShCM

RBOB - abs

BP - abs

Beagle, Judge Mrs J Kay (Kaytian)

BOB - Roberts & Spearing's Linkenlees Lyric

RBOB - Wenman's Dialynne Miss Brody of Wenanou

BP - Roberts & Spearing's Linkenlees Lyric

Whippet, Judge Mrs J Kay (Kaytian)

BOB - Whitmore's Whippet, Whitleara Truly Scrumpy

RBOB - Bellamy's Kadalama Royale

BP - Webber's Whippet, Zoraden Darkest Wings

AV Hound NSC, Judge Mrs J Kay (Kaytian)

Best NSC - Hinder's Std W/H Dachshund, Aventine The Kings General

Res Best NSC - Osborn's Min W/H Daschund, Kmai Fairydust for Elgert

BP - Thornton's Basset Fauvre De Bretagne, Mochras Mahlinda 

 

Top

 

Pastoral, Group Judge Mr Colin Woodward (Wadeson)

Group 1 - Patterson's Shetland Sheepdog, Lorrainian Celtic Star

Group 2 - Kernahan & Scott's Border Collie, Cebelrai Aldura

Group 3 - Glasspool's Bearded Collie, Bonny & Clyde's This Boy for Gildenmede (Imp Deu) JW

Group 4 - Shaw's GSD, Astradine Keepsake


Puppy G1 - Jones's OES, Quemerford Bewitched

Puppy G2 - Greaves's Shetland Sheepdog, Clanavon Summer Blossom

 

Australian Shepherd, Judge Mr M Braddish (Bradmigail)

BOB - Garside's Mistyholly Fire In The Sky

RBOB - Knott's Lyveden Texas Ranger

BP - no entries

BSD Tervueren, Judge Mr M Braddish (Bradmigail)

BOB - Fletcher, Finnigan & Church's Invanse Red Hot

RBOB - Jordan-Davis's Blackfyre Nefarious Intentions (Imp USA)

BP - no entries

Border Collie, Judge Mr M Braddish (Bradmigail)

BOB - Kernahan & Scott's Cebelrai Aldura

RBOB - Garland's Tonkory Doyle JW ShCM

BP - no entries

GSD, Judge Mr M Braddish (Bradmigail)

BOB - Shaw's GSD, Astradine Keepsak

RBOB - abs

BP - no entries

Shetland Sheepdog, Judge Mr M Braddish (Bradmigail)

BOB - Patterson's Lorrainian Celtic Star

RBOB - Greaves's Clanavon Summer Blossom

BP - Greaves's Clanavon Summer Blossom

Welsh Corgi (Cardigan), Judge Mr M Braddish (Bradmigail)

BOB - Rayner's Kilvroch Electra of Rubegud

RBOB - Rayner's Rubegud Only Joking ShCM

BP - no entries

AV Pastoral NSC, Judge Mr Colin Woodward (Wadeson)

Best NSC - Glasspool's Bearded Collie, Bonny & Clyde's This Boy for Gildenmede (Imp Deu) JW

Res Best NSC - Newton's Pembroke Corgi, Corland Solitaire

BP -Jones's OES, Quemerford Bewitched

 

Top

 

Terriers, Judge Mrs M Forman (Beemaid)

Group 1 - Ferguson's Manchester Terrier, Ch Felfree Rocket ShCM

Group 2 - Bishop's Bedlington Terrier, Fralex Culibre Bolyn

Group 3 - Thomson's Cairn Terrier, Castleline Barn Dance

Group 4 - Harcourt-Morris's Dandie Dinmont Terrier, Dainty Dandies Royal Dutch Emma for Lenacourt (Imp NL) NAF


Puppy G1 - Rogers's Fox Terrier, Magie Noire Du Manoir Saint Adrien at Lunafox (Imp Fra)

Puppy G2 - Dolan's Cairn Terrier, Glenrood Spell Dance

Puppy G3 - Bishop's Bedlington Terrier, Plumeria's Sea Breeze

Puppy G4 - Harcourt-Morris's Dandie Dinmont Terrier, Dainty Dandies River Mersey at Lenacourt (Imp NL) NAF TAF

 

Bedlington Terrier, Judge Mrs M Forman (Beemaid)

BOB - Bishop's Fralex Culibre Bolyn

RBOB - Thomson's Jetsway Bollinger

BP - Bishop's Plumeria's Sea Breeze

Border Terrier, Judge Mrs A Read (Roxambor)

BOB - Sekach's Multi Ch Medowlake Back & Gold for Optimistik Borde 

RBOB - Bradley's Brewbrads Tricky Trickster

BP - Guvercin's Baillieswells Glengyle at Glebeheath

Cairn Terrier, Judge Mrs M Forman (Beemaid)

BOB - Thomson's Castleline Barn Dance

RBOB - Dolan's Glenrood Spell Dance

BP - Dolan's Glenrood Spell Dance

Dandie Dinmont, Judge Mrs M Forman (Beemaid)

BOB - Harcourt-Morris's Dainty Dandies Royal Dutch Emma for Lenacourt (Imp NL) NAF

RBOB - Milliner's Ceilmear Golden Challenger at Millerim

BP - Harcourt-Morris's Dainty Dandies River Mersey at Lenacourt (Imp NL) NAF TAF

AV Terrier NSC, Judge Mrs M Forman (Beemaid)

Best NSC - Ferguson's Manchester Terrier, Ch Felfree Rocket ShCM

Res Best NSC - Harcourt-Morris's PRT, Klyini Prima Diva for Lenacourt

BP - Rogers's Fox Terrier, Magie Noire Du Manoir Saint Adrien at Lunafox (Imp Fra)

 

Top

 

Toy, Group Judge Mrs G Taylor (Royella)

Group 1 - Cawthera-Purdy's Pomeranian, Reta Hugo's There Lireva

Group 2 - Ward's Miniature Pinscher, Estivals I Candy

Group 3 - Beech & Schofield's Pug, Tidemill Stuart Little

Group 4 - Casey's Papillon, Blitzing Badger for Shamal


Puppy G1 - Cawthera-Purdy's Pomeranian, Reta Hugo's There Lireva

Puppy G2 - Beech & Schofield's Pug, Tidemill Stuart Little

Puppy G3 - Malcolm's Papillon, Feorlig It Must've Been Love

Puppy G4 - Dunn's Miniature Pinscher, Valetta Cleopatra

 

Chinese Crested, Judge Mrs G Taylor (Royella)

BOB - Kirk's Brisville Ruby Tuesday

RBOB - Kirk's Brisville I Got The Power

BP - no entries

Miniature Pinscher, Mrs G Taylor (Royella)

BOB - Ward's Estivals I Candy

RBOB - Dunn's Valetta Cleopatra

BP - Dunn's Valetta Cleopatra

Papillon,  Judge Mrs G Taylor (Royella)

BOB - Casey's Blitzing Badger for Shamal

RBOB -Malcolm's Feorlig It Must've Been Love

BP - Malcolm's Feorlig It Must've Been Love

Pug,  Judge Mrs G Taylor (Royella)

BOB - Beech & Schofield's Tidemill Stuart Little

RBOB -While's Roxmarr Bebop A Lula

BP - Beech & Schofield's Tidemill Stuart Little

AV Toy NSC, Judge Mrs G Taylor (Royella)

Best NSC - Cawthera-Purdy's Pomeranian, Reta Hugo's There Lireva

Res Best NSC - De Boorder's L/C Chihuahua Cwtchi Little Rascal by Sayenchi

BP - Cawthera-Purdy's Pomeranian, Reta Hugo's There Lireva

Top

 

Utility, Judge Mrs J Kay (Kaytian)

Group 1 - Paradise's Lhasa Apso, Wrenrox Mum's The Word for Shardlow

Group 2 - Wilkinson's Dalmation, Gwynmor High Five to Hunacres (Imp NL) JW

Group 3 - Fraser's Japanese Spitz, Leymun Teikoku Boy

Group 4 - Lawrence's Tibetan Terrier, Tazique Totally Flawless
 

Puppy G1 - Dunn's Toy Poodle, Valetta Little Sunshine

Puppy G2 - Lawrence's Tibetan Terrier, Tazique Totally Flawless

Puppy G3 - Fraser's Japanese Spitz, Tawvale Benico

Puppy G4 - Blake's Lhasa Apso, Damjoz Moon Lady at Claelamir

 

Dalmatian, Judge Mrs S Thorne (Castletop)

BOB - Wilkinson's Gwynmor High Five to Hunacres (Imp NL) JW

RBOB - Scott-Allen & Davis's Tolutim Yaffle

BP - abs

Japanese Spitz, Judge Mrs J Kay (Kaytian)

BOB - Fraser's Leymun Teikoku Boy

RBOB - Fraser's Tawvale Benico

BP - Fraser's Tawvale Benico

Lhasa Apso, Judge Mrs J Kay (Kaytian)

BOB - Paradise's Wrenrox Mum's The Word for Shardlow

RBOB - Blake's Damjoz Moon Lady at Claelamir

BP - Blake's Damjoz Moon Lady at Claelamir

Shih Tzu, Judge Mrs J Kay (Kaytian)

BOB - Strange's Daltricia Dora Baltea

RBOB - Strange's Suzitsu Lord Hugo

BP - Strange's Suzitsu Lord Hugo

Tibetan Terrier, Judge Mrs J Kay (Kaytian)

BOB - Lawrence's Tazique Totally Flawless

RBOB -  Lawrence's Tazique Gurt Lush

BP - Lawrence's Tazique Totally Flawless

AV Utility NSC, Judge Mrs J Kay (Kaytian)

Best NSC - Dunn's Toy Poodle, Valetta Little Sunshine

Res Best NSC - Baines's Standard Poodle, Kassabaan Florence D

BP - Dunn's Toy Poodle, Valetta Little Sunshine

 

Top

 

Working, Judge Mr Colin Woodward (Wadeson)

Group 1 - Simms's Siberian Husky, Arcticskies Mirror Image

Group 2 - Gallagher's Dobermann, Izrelight Firedancer

Group 3 - Jelfs's Alaskan Malamute, Lapema Tavola Ouija

Group 4 - Bird & Bridges's BMD, Kernow Something


Puppy G1 - Ingram's Dobermann, Jojavik Forget Me Not

Puppy G2 - Taylor & Taylor-Morris's Siberian Husky, Pelenrise Chat A Lot

Puppy G3 - King & Bramble's BMD, Shirdees Miss Congeniality

Puppy G4 - Cole's Boxer, Myntie Deep Secret

 

Alaskan Malamute, Mr Colin Woodward (Wadeson)

BOB - Jelfs's Lapema Tavola Ouija

RBOB - Jelfs's Lapema Garoto Rude JW

BP - no entries

Bernese Mountain Dog, Judge Miss S Langdon (Skyvana)

BOB - Bird & Bridges's Kernow Something

RBOB - King & Bramble's Shirdees Miss Congeniality

BP - King & Bramble's Shirdees Miss Congeniality

Boxer, Mr Colin Woodward (Wadeson)

BOB - Tibbotts's Misstricks Forone Nite Only

RBOB - Cole's Myntie Masquerade

BP - Cole's Myntie Deep Secret

Dobermann, Mr Colin Woodward (Wadeson)

BOB - Gallagher's Izrelight Firedancer Thorn's Taevas Black Velvet at Grafmax JW ShCM

RBOB - Ingram's Jojavik Forget Me Not 

BP - Ingram's Jojavik Forget Me Not

Newfoundland, Mr Colin Woodward (Wadeson)

BOB - Bedford's Mileoak Fire Marengo

RBOB - abs

BP - no entries

Siberian Husky, Mr Colin Woodward (Wadeson)

BOB - Simms's Arcticskies Mirror Image

RBOB - Taylor & Taylor-Morris's Pelenrise Chat A Lot

BP - Taylor & Taylor-Morris's Pelenrise Chat A Lot

AV Working NSC, Mr Colin Woodward (Wadeson)

Best NSC - Lewis-Shermers's Rottweiler, Bottlierskop Smoki Quartz avec Riversrock JW (Imp Gkc)

RBOB - Watkins & Taylor's Rottweiler, Minalea Taylored For You

BP - no entries

 

Top

The webmaster apologises for any mistakes and omissions

 

 

 

 

Last updated 22 March 2017. Swindon & DCS, 2005-2013