Swindon & District Canine Society

 

Home  |  About  |  Committee  |  Training  I  Shows  I  Matches  |  Find Us  |  Contact Us

 

Open Show Results - 5 March 2016

The Society held its annual Open Show at Swindon on Saturday 5 March 2016.

Best in Show was judged by Mr L J Hunt (Setthornes)

Best in Show - Stock's Dalmation, Nospar's Shaded Lanson JW

Reserve Best in Show - Jacka-Slater's Dandie Dinmont Terrier, Cloverwood Duchess May

Best Puppy in Show -Forsey & Louch's Alaskan Malamute, Christakell April Moon over Muzoku

Reserve Best Puppy in Show - Sharples's English Setter, Kanietter Silverstone

Best in Show Best Puppy in Show

Breed and Group Winners are shown below:

Gundogs

Hounds

Pastoral

Terriers

Toy

Utility

Working

Gundogs, Group Judge Mr L J Hunt (Setthornes)

Group 1 - Linfield's Golden Retriever, Tonara Lexington JW

Group 2 - Shapland's Cocker Spaniel, Candyluie Dancing Star at Deracor

Group 3 - Millbank's Flatcoated Retriever, Kvicksans Eye Of The Storm of Larksdown

Group 4 - Rankine's Pointer, Tenshilling Rumour Has It Flydefair JW ShCM


Puppy G1 - Sharples's English Setter, Kanietter Silverstone

Puppy G2 - Harper's Hungarian Vizsla, Pitswarren Nora Kovach

Puppy G3 - Allum's Italian Spinone, Inostricani Palmina Del Macarica

Puppy G4 - Coward's Golden Retriever, Tonara Maverick at Fieldacre

 

English Setter, Judge Mrs C Mottishaw

BOB - Croft & Littlechild's Ravensett Royal Legacy with Thistlesett

RBOB - Mellish's Walshaw Blinded By Love for Monbrec

BP - Sharples's Kanietter Silverstone

Cocker Spaniel, Judge Mr G Brewer

BOB - Shapland's Candyluie Dancing Star at Deracor

RBOB - Grist's Kasordon Wildfire

BP - no entries

Hungarian Vizsla, Judge Mr L J Hunt (Setthornes)

BOB - Wyatt's Ismeya Saint Issac

RBOB - Harper's Pitswarren Nora Kovach

BP - Harper's Pitswarren Nora Kovach

Hungarian W/H Vizsla, Judge Mr L J Hunt (Setthornes)

BOB - Walker & Beardshall's Lanokk Dorottya

RBOB - Collier's Belatarr North By Northwest

BP - Reed's Tamriel Black Widow

Irish Setter, Judge Mr G Brewer

BOB - Fauvrelle's Clonageera Walk In The Sun

RBOB - Phillips's Derrydore Woodlark

BP - no entries

Pointer, Judge Mr L J Hunt (Setthornes)

BOB - Rankine's Tenshilling Rumour Has It Flydefair JW ShCM

RBOB - Wilcox's Wilchrimane Bold Move for Merynjen

BP - abs

Flatcoated Retriever, Judge Mr L J Hunt (Setthornes)

BOB - Millbank's Kvicksans Eye Of The Storm of Larksdown

RBOB - Tagg's Oiyou Maid By Lady Muck JW

BP - no entries

Golden Retriever, Judge Ms M List (Haydengold)

BOB - Linfield's Tonara Lexington JW

RBOB - Froud & Hill's Malfleurdean Witches Wand

BP - Coward's Tonara Maverick at Fieldacre

NSDT Retriever, Judge Mrs S Rice (Tollerice)

BOB - Newson's Tivalake More Than Wishes

RBOB - Birchell's Tivalake Jingle Bell Rock ShCM

BP - no entries

Field Spaniel, Judge Mr L J Hunt (Setthornes)

BOB - Harding's Thandiwe Shine over Kingsmist

RBOB - Harding's Coverwell Clarissa at Kingsmist

BP - no entries

AV Gundog NSC, Judge Mr L J Hunt (Setthornes)

Best NSC - Williams & Toublic's English Springer Spaniel, Cobhay Dahlia

Res Best NSC - Gregg's Gordon Setter, Laurelhach Yarra

BP - Allum's Italian Spinone, Inostricani Palmina Del Macarica

 

Top

 

Hounds, Group Judge Mr P Osbourne (Braego)

Group 1 - Rowe's Std W/H Dachshund, Bolorias Naughty But Nice

Group 2 - Hunt's Min S/H Dachshund, Carpaccio Casablanca JW

Group 3 - Caple's Beagle, Tregoniggie Colour Of Magic at Moresefield JW ShCM

Group 4 - Osbourne's Whippet, Softouch Ever So Clever at Derohan JW (Imp Fin)


Puppy G1 - Hunt's Min S/H Dachshund, Carpaccio Blithe Spirit

Puppy G2 - Jones's Std S/H Dachshund, Adnerbs Lexi Get Fizzical

Puppy G3 - Courtney's Courtbirch Force Of Nature

 

Afghan Hound, Judge Mr P Osbourne (Braego)

BOB - McLay's Garamund Tayberry

RBOB - Heath's Clouside Music Mistress

BP - no entries

Basset Hound, Judge Mr P Osbourne (Braego)

BOB - Beckett's Woperlow Tickety Boo at Beckshound

RBOB - Grimshaw's Feorlig Bolt From The Blue ShCM

BP - no entries

Beagle, Judge Mr P Osbourne (Braego)

BOB - Caple's Tregoniggie Colour Of Magic at Moresefield JW ShCM

RBOB - no entries

BP - no entries

Min S/H Dachshund, Judge Mr J Rogerson (Kessem)

BOB - Hunt's Carpaccio Casablanca JW

RBOB - Hunt's Carpaccio Blithe Spirit

BP - Hunt's Carpaccio Blithe Spirit

Std S/H Dachshund, Judge Judge Mr J Rogerson (Kessem)

BOB - Hunt's Carpaccio Trouble In Store

RBOB - Jones's Adnerbs Lexi Get Fizzical

BP - Jones's Adnerbs Lexi Get Fizzical

Min W/H Dachshund, Judge Judge Mr J Rogerson (Kessem)

BOB - Beckett's Beckshound Under My Spell

RBOB - no entries

BP - no entries

Std W/H Dachshund, Judge Mr J Rogerson (Kessem)

BOB - Rowe's Bolorias Naughty But Nice

RBOB - Rowe's Bolorias Tiger Lily

BP - no entries

Min L/H Dachshund, Judge Mr J Rogerson (Kessem)

BOB - abs

Std L/H Dachshund, Judge Mr J Rogerson (Kessem)

BOB - Fricker's Dachslur In His Prime ShCM

RBOB - Fricker's Dachslur Diamond Dream

BP - no entries

Whippet, Judge Mrs M Anderson

BOB - Osbourne's Softouch Ever So Clever at Derohan JW (Imp Fin)

RBOB - Bennett's Alamayn Soltice Sun

BP - Courtney's Courtbirch Force Of Nature

AV Hound NSC, Judge Mr P Osbourne (Braego)

Best NSC - Fitzgerald's Greyhound, Boughton Bold And Brave of Dawnchase

Res Best NSC - Hansen's PBGV, Culdaws Fleur

BP - abs 

 

Top

 

Pastoral, Group Judge Mrs S Atkins (Jontygray)

Group 1 - Petrie's GSD, Bilnetts Diamond Destiny

Group 2 - Chester's Briard, Lysdenoire Le Roc

Group 3 - Garland's Border Collie, Tonkory Doyle JW ShCM

Group 4 - Haensel's Shetland Sheepdog, Lorainian Mr Bojangles at Sherkarl JW ShCM


Puppy G1 - Cooper & Van Swetseltiar's Finnish Lapphund, Pavoskas Aly Alvi

Puppy G2 - Jordan-Davis's BSD Tervueren, Blackfyre Nefarious Intentions (Imp USA)

 

Australian Shepherd, Judge Mrs S Atkins (Jontygray)

BOB - Garside's Allmark Luciano at Mistyholly

RBOB - Knott's Lyveden Texas Ranger

BP - no entries

BSD Tervueren, Judge Mrs S Atkins (Jontygray)

BOB - Harris's Delator Spring Is Here at Tolnedra

RBOB - Jordan-Davis's Blackfyre Nefarious Intentions (Imp USA)

BP - Jordan-Davis's Blackfyre Nefarious Intentions (Imp USA)

Border Collie, Judge Mrs S Atkins (Jontygray)

BOB - Garland's Tonkory Doyle JW ShCM

RBOB - Hartfield's Moshanta Movin On

BP - no entries

GSD, Judge Mrs S Atkins (Jontygray)

BOB - Petrie's Bilnetts Diamond Destiny

RBOB - Petrie's Bilnetts Diamond Geeza

BP - no entries

Shetland Sheepdog, Judge Miss L Ayres (Gemette)

BOB - Haensel's Lorainian Mr Bojangles at Sherkarl JW ShCM

RBOB - Haensel's Jontygray Midas Touch for Sherkarl

BP - abs

AV Pastoral NSC, Judge Mrs S Atkins (Jontygray)

Best NSC - Chester's Briard, Lysdenoire Le Roc

Res Best NSC - Orr's Finnish Lapphund, Bridus Rakas

BP - Cooper & Van Swetseltiar's Finnish Lapphund, Pavoskas Aly Alvi

 

Top

 

Terriers, Judge Mrs V Harcourt-Morris (Lenacourt)

Group 1 - Jacka-Slater's Dandie Dinmont Terrier, Cloverwood Duchess May

Group 2 - Waugh's Cairn Terrier, Tribannon Minuet

Group 3 - Ferguson's Manchester Terrier, Ch Felfree Rocket ShCM

Group 4 - Harris's Bedlington Terrier, Ratzwell D'Artagan


Puppy G1 - Cleaver's Bedlington Terrier, Jobanker Prim N' Proper

Puppy G2 - Harcourt-Morris's PRT, Kylini Primadiva

Puppy G3 - Davey & Baillie's Cairn Terrier, Beranburgh Wee Bram

Puppy G4 - Waugh's Cairn Terrier, Tam O'Shanters Up Up & Away (Imp Dk)

 

Bedlington Terrier, Judge Mr L J Hunt (Setthornes)

BOB - Harris's Ratzwell D'Artagan

RBOB - Cleaver's Jobanker Prim N' Proper

BP - Cleaver's Jobanker Prim N' Proper

Border Terrier, Judge Mr L J Hunt (Setthornes)

BOB - Read's Atanasour Lady Sofiya at Roxambor

RBOB - Steven's Cobstoneway Love Song

BP - no entries

Cairn Terrier, Judge Mr L J Hunt (Setthornes)

BOB - Waugh's Tribannon Minuet

RBOB - Thompson's Castleline Barn Dance

BP - Davey & Baillie's Beranburgh Wee Bram

Dandie Dinmont, Judge Mr L J Hunt (Setthornes)

BOB - Jacka-Slater's Cloverwood Duchess May

RBOB - Milliner's Xenon Z Roxburku Sun at Millerim Imp

BP - no entries

Manchester Terrier, Judge Mr L J Hunt (Setthornes)

BOB - Ferguson's Ch Felfree Rocket ShCM

RBOB - no entries

BP - no entries

AV Terrier NSC, Judge Mr L J Hunt (Setthornes)

Best NSC - Highfields's PRT, Bradpole Beauty

Res Best NSC - Hartfield's Skye Terrier, Gumshoe Shot In The Dark at Moshanta ShCM

BP - Harcourt-Morris's PRT, Kylini Primadiva

 

Top

 

Toy, Group Judge R McLeod (Dunline)

Group 1 - Beech & Schofield's Pug, Tidemill Stormin Norman

Group 2 - Patrick's ETT, Bluebonnet Dreaming Spires

Group 3 - Whetter's Miniature Pinscher, Bellpins Benyonce at Mandolais

Group 4 - Ryan's CKCS, Caralli Beautiful Life


Puppy G1 - Ryan's CKCS, Caralli Beautiful Life

Puppy G2 - Beech & Schofield's Pug, Delwins Peter Piper

Puppy G3 - Miller's Papillon, Feorlig Smarty Pants

Puppy G4 - Tatnell's Chinese Crested, Landkris Rosso of Spiritcrest TAF (Imp Rus)

 

Chinese Crested, Judge R McLeod (Dunline)

BOB - Tatnell's Landkris Rosso of Spiritcrest TAF (Imp Rus)

RBOB - Kirk's Brisville Ruby Tuesday

BP - Tatnell's Landkris Rosso of Spiritcrest TAF (Imp Rus)

CKCS, Judge R McLeod (Dunline)

BOB - Ryan's Caralli Beautiful Life

RBOB - Ryan's Caralli Here Comes Winter JCH

BP - Ryan's Caralli Beautiful Life

Miniature Pinscher, Judge R McLeod (Dunline)

BOB - Whetter's Bellpins Benyonce at MandolaisCoull's Vardenais C'est Vrai

RBOB - Eyles's Vardenais C'est Moi

BP - no entries

Papillon,  Judge R McLeod (Dunline)

BOB - Miller's Feorlig Smarty Pants

RBOB -Borg's Petress Dark & Daring

BP - Miller's Feorlig Smarty Pants

Pug,  Judge R McLeod (Dunline)

BOB - Beech & Schofield's Tidemill Stormin Norman

RBOB -Beech & Schofield's Tidemill  Gordon Bennett

BP - Beech & Schofield's Delwins Peter Piper

AV Toy NSC, Judge R McLeod (Dunline)

Best NSC - Patrick's ETT, Bluebonnet Dreaming Spires

Res Best NSC - Banks & Brown's Havanese, Fnigualable Bebo Valdes De Los Gabatos (Imp Esp)

BP - Ademoye-Keye's S/C Chihuahua, Parisland Tiddle Tot

Top

 

Utility, Judge Mrs S Atkins (Jontygray)

Group 1 - Stock's Dalmation, Nospar's Shaded Lanson JW

Group 2 - Garside's Chow Chow, Showboy Faier Stalker at Mistyholly (Imp Bel)

Group 3 - Prout's Japanese Spitz, Kessaku Mr Bombastic

Group 4 - Maule's Shih Tzu, Daltricia Wilbur Smith JW ShCM

Puppy G1 - Garside's Chow Chow, Showboy Faier Stalker at Mistyholly (Imp Bel)

Puppy G2 - Paradise's Lhasa Apso, Shardlow Hooligan Wiv A Halo

Puppy G3 - Diffey's Shih Tzu, Marhilway Edge Related

Puppy G4 - Rowledge & Bolt's Dalmation, Gemmont Secretariat by Fakenham

 

Dalmatian, Judge Mrs S Atkins (Jontygray)

BOB - Stock's Nospar's Shaded Lanson JW

RBOB - Rowledge & Bolt's Gemmont Secretariat by Fakenham

BP - Rowledge & Bolt's Gemmont Secretariat by Fakenham

Japanese Spitz, Judge Mrs S Atkins (Jontygray)

BOB - Prout's Kessaku Mr Bombastic

RBOB - Fraser's Tawvale Yumeko

BP - Well's Houndbrae Lady Mae at Metamorphic

Lhasa Apso, Judge Mrs M Smee (Schanubern)

BOB - Blake's Fengolas Simply Wonderful at Claelamia JW

RBOB - Paradise's Shardlow Hooligan Wiv A Halo

BP - Paradise's Shardlow Hooligan Wiv A Halo

Shih Tzu, Judge Mrs M Smee (Schanubern)

BOB - Maule's Daltricia Wilbur Smith JW ShCM

RBOB - Diffey's Cloughlea I'm A Believer for Marhilway

BP - Diffey's Marhilway Edge Related

Tibetan Terrier, Judge Mrs S Atkins (Jontygray)

BOB - Lawrence's Tazique Gurt Lush

RBOB -  Plummer's Tetsikarma Stargazer

BP - Plummer's Mikudi Counting Stars for Tetsikarma

AV Utility NSC, Judge Mrs S Atkins (Jontygray)

Best NSC - Garside's Chow Chow, Showboy Faier Stalker at Mistyholly (Imp Bel)

Res Best NSC - Bawden & Brown's Schnauzer, Ch Khanate Gin Fizz ShCM

BP - Garside's Chow Chow, Showboy Faier Stalker at Mistyholly (Imp Bel)

 

Top

 

Working, Judge Mrs M Thomas (Shimani)

Group 1 - Miles's BMD, Orlando Bloom at Jaybiem JW

Group 2 - Cole's Boxer, Myntie Super Stition

Group 3 - Forsey & Louch's Alaskan Malamute, Christakell April Moon over Muzoku

Group 4 - Thorn's Dobermann, Taevas Black Velvet at Grafmax JW ShCM


Puppy G1 - Forsey & Louch's Alaskan Malamute, Christakell April Moon over Muzoku

Puppy G2 - Archer's Newfoundland, Tallisbay Tiaras & Pearls

Puppy G3 - Gallagher's Dobermann, Izrelight Firedancer

Puppy G4 - Wickers & Munday's Siberian Husky, Vukasin Dance With Dragons

 

Alaskan Malamute, Mrs M Thomas (Shimani)

BOB - Forsey & Louch's Christakell April Moon over Muzoku

RBOB - Forsey & Louch's Dark Dianond Snowflake of Engel at Muzoku

BP - Forsey & Louch's Christakell April Moon over Muzoku

Bernese Mountain Dog, Judge Mrs M Smee (Schanubern)

BOB - Miles's BMD, Orlando Bloom at Jaybiem JW 

RBOB - Bird's Kernow Let It Be at Cullumbern

BP - abs

Dobermann, Judge Mrs M Thomas (Shimani)

BOB - Thorn's Taevas Black Velvet at Grafmax JW ShCM

RBOB - Gallagher's Izrelight Firedancer

BP - Gallagher's Izrelight Firedancer

Newfoundland, Judge Mrs M Thomas (Shimani)

BOB - Archer's Tallisbay True Delight

RBOB - Archer's Tallisbay Tiaras & Pearls

BP - Archer's Tallisbay Tiaras & Pearls

Siberian Husky, Judge Mr J Rogerson (Kessem)

BOB - Morris's Winter Melody Red Hot Chilly Peppers at Cwnhapus (Imp Pol)

RBOB - Wicker's Simarque Sent From Heaven to Vukasin

BP - Wickers & Munday's Vukasin Dance With Dragons

Boxer, Judge Mrs M Thomas (Shimani)

BOB - Cole's Myntie Super Stition

RBOB - Morgan-Hayes's Xenindica Future Treasure

BP - Morgan-Hayes's Xenindica Future Treasure

AV Working NSC, Judge Mrs M Thomas (Shimani)

Best NSC - Wakefield's Leonberger, I'm Mowsie VH Leonnumbkl (Imp NL)

RBOB - Watkins & Taylor's Rottweiler, Minalea Taylored For You

BP - no entries

 

Top

The webmaster apologises for any mistakes and omissions

 

 

 

Last updated 22 March 2016. Swindon & DCS, 2005-2013