Swindon & District Canine Society

 

Home  |  About  |  Committee  |  Training  I  Shows  I  Matches  |  Find Us  |  Contact Us

 

Open Show Results - 28 February 2015

The Society held its annual Open Show at Swindon on Saturday 28 February 2014.

Best in Show was judged by Mr J Hunt (Carpaccio)

Best in Show - Caple's Beagle, Tregoniggie Colour Of Magic at Moresefield JW ShCM

Reserve Best in Show - Petrie's GSD, Bilnetts Diamond Destiny

Best Puppy in Show - Coull's Miniature Pinscher, Vardenais C'est Vrai

Reserve Best Puppy in Show - Rowe's Std W/H Dachshund, Bolorias Forever Foolish

Breed and Group Winners are shown below:

Gundogs

Hounds

Pastoral

Terriers

Toy

Utility

Working

Gundogs, Group Judge Ms F Garget (Garvin)

Group 1 - Matthews's Cocker Spaniel, Sonham Sapphire Blue

Group 2 - Linfield's Golden Retriever, Tonara Rio Grande JW

Group 3 - Mottishaw's English Setter, Upperwood Hooray Henry JW

Group 4 - Richardson's Hungarian W/H Vizsla, Tregus Apricot Beauty of Carlequin


Puppy G1 - Norris's Golden Retriever, Ramchaine Boogaloo at Molestream (Imp Nld)

Puppy G2 - Blackburn & Blackburn's Am Cocker, Wraxhill Ivory Summer

Puppy G3 - Shapland's Cocker Spaniel, Deracor Di Nozzo

Puppy G4 - Harding's Field Spaniel, Coverwell Clarissa at Kingsmist

 

English Setter, Judge Mrs S E Rumble (Jotunheim)

BOB - Mottishaw's Upperwood Hooray Henry JW

RBOB - Sharples's Kanietter Siver Belles

BP - Swannell's Rickory Happt Times

Cocker Spaniel, Judge Miss V Ellis (Shannara)

BOB - Matthews's Sonham Sapphire Blue

RBOB - Shapland's Deracor Diamonte

BP - Shapland's Deracor Di Nozzo

Hungarian Vizsla, Judge K M Challis (Vizslanya)

BOB - Harper's Hubertus Hungaricum (Imp Hun)

RBOB - Beardshall's Tossneer Jethro at Markarachy

BP - Jones & Wilson's Ismeya Saint Beatrix

Hungarian W/H Vizsla, Judge K M Challis (Vizslanya)

BOB - Richardson's Tregus Apricot Beauty of Carlequin

RBOB - Harper's Quodians Harifa at Pitswarren (Imp Nld)

BP - no entries

Irish Setter, Judge Ms S J Randle (Rionore)

BOB - Phillips's Derrydore Woodlark

RBOB - Prangle's Heathclare Old Glory JW

BP - Waterton's Sandstream Welcome Breeze

Pointer, Judge Ms F Garget (Garvin)

BOB - Swannell's Sharnphilly Rio Bella

RBOB - Stangroom's Medogold Wannabeposh for Lappakia ShCM

BP - Swannell's Sharnphilly Rio Bella

Flatcoated Retriever, Ms F Garget (Garvin)

BOB - Millbank's Dymexe Morning Storm of Larksdown

RBOB - Millbank's Kvicksans Eye Of The Storm of Larksdown

BP - Millbank's Kvicksans Eye Of The Storm of Larksdown

Golden Retriever, Judge Mr L Hunt (Setthornes)

BOB - Linfield's Tonara Rio Grande JW

RBOB - Coward's Rosinante Rigadoon at Fiendacre

BP - Norris's Ramchaine Boogaloo at Molestream (Imp Nld)

NSDT Retriever, Judge Mrs C M MacCleod (Camusmoor)

BOB - Baker's Erikachen Aonghus

RBOB - Dixon's Tollerice Arnasun

BP - Cox's Alliance De La Vie Red Thistle In Ice Strom (Imp Nld)

Field Spaniel, Judge Mrs J E Crisp (Rowanbelle)

BOB - Porter's Prussia Best Kept Secret of Winsbrook

RBOB - Harding's Havelli's The Dark Star at Kingsmist

BP - Harding's Coverwell Clarissa at Kingsmist

Weimaraner, Judge Ms F Garget (Garvin)

BOB - Rutland & Jones's Sireva Only Connect with Khamsynn

RBOB - Rutland & Jones's Khamsynn Coast Liaison

BP - Rutland & Jones's Khamsynn Coast Liaison

AV Gundog NSC, Judge Ms F Garget (Garvin)

Best NSC - Williams & Toublic's English Springer Spaniel, Cobhay Dahlia

Res Best NSC - Luczynski's Am Cocker, Fecimus Pink Petticoat at Kanara ShCM

BP - Blackburn & Blackburn's Am Cocker, Wraxhill Ivory Summer

 

Top

 

Hounds, Group Judge Mr J Hunt (Carpaccio)

Group 1 - Caple's Beagle, Tregoniggie Colour Of Magic at Moresefield JW ShCM

Group 2 - Rowe's Std W/H Dachshund, Bolorias Naughty But Nice

Group 3 - Stephens & Craft's Afghan Hound, Ayoubkham Jasmine

Group 4 - Bayley's Whippet, Whisterfield As If By Magic


Puppy G1 - Rowe's Std W/H Dachshund, Bolorias Forever Foolish

Puppy G2 - Bayley's Whippet, Whisterfield As If By Magic

Puppy G3 - Slater & Cook's Rhodesian Ridgeback, Faahac Born Free

Puppy G4 - Chapman's Beagle, Dialynne Solace at Gemark

 

Afghan Hound, Judge Mr J Hunt (Carpaccio)

BOB - Stephens & Craft's Afghan Hound, Ayoubkham Jasmine

RBOB - Cannon's Calamus Midiator ShCM (Imp)

BP - no entries

Basset Hound, Judge Mr J Hunt (Carpaccio)

BOB - Grimshaw's Feorlig Bolt From The Blue

RBOB - Huntley's Majalis Miss Molly in Springvalley

BP - no entries

Beagle, Judge Mr J Hunt (Carpaccio)

BOB - Caple's Tregoniggie Colour Of Magic at Moresefield JW ShCM

RBOB - Roberts & Spearing's Redcap Little Gem at Linkenlees ShCM

BP - Chapman's Dialynne Solace at Gemark

Min S/H Dachshund, Judge Mr J Hunt (Carpaccio)

BOB - Handy's Pelirroja Rocket Science

RBOB - abs

BP - abs

Std S/H Dachshund, Judge Mr J Hunt (Carpaccio)

BOB - abs

Min W/H Dachshund, Judge Mr J Hunt (Carpaccio)

BOB - Osborn's Kmai Fairydust for Elgert

RBOB - abs

BP - abs

Std W/H Dachshund, Judge Mr J Hunt (Carpaccio)

BOB - Rowe's Bolorias Naughty But Nice

RBOB - Rowe's Bolorias Forever Foolish

BP - Rowe's Bolorias Forever Foolish

Min L/H Dachshund, Judge Mr J Hunt (Carpaccio)

BOB - McIntosh's Ollie Von Charm

Std L/H Dachshund, Judge Mr J Hunt (Carpaccio)

BOB - abs

Whippet, Judge Mrs J Boughton-White (Ipanema)

BOB - Bayley's Whisterfield As If By Magic

RBOB - Rishworth's Collooney Taylor

BP - Bayley's Whisterfield As If By Magic

AV Hound NSC, Judge Mr J Hunt (Carpaccio)

Best NSC - Rishworth's Greyhound, Ichabod Crane Ad Honores

Res Best NSC - Slater & Cook's Rhodesian Ridgeback, Faahac Born Free

BP - Slater & Cook's Rhodesian Ridgeback, Faahac Born Free 

 

Top

 

Pastoral, Group Judge Mrs M Withers (Stanydale)

Group 1 - Petrie's GSD, Bilnetts Diamond Destiny

Group 2 - Hatcher's BSD Groenedael, Revloch Encharted Whisper

Group 3 - Weaver's Aus Shepherd, Allmark Electric Avenue

Group 4 - Follwell's Border Collie, Moshanta Midnight Sky

Puppy G1 - Hunt's Samoyed, Archacus With Amour at Artsam

Puppy G2 - Roberts's Shetland Sheepdog, Sherkarl Side Glance at Malaroc


 

Australian Shepherd, Mrs M Withers (Stanydale)

BOB - Weaver's Allmark Electric Avenue

RBOB - Weaver's Bordertime special Choice

BP - no entries

BSD Tervueren, Mrs M Withers (Stanydale)

BOB - Ainsworth's Hawksflight Light My Fire

RBOB - Harris's Delator Spring Is Here at Tolnedra

BP - abs

Border Collie, Mrs M Withers (Stanydale)

BOB - Follwell's Moshanta Midnight Sky

RBOB - Davis's Kinaway I Am Sir Matt for Jacamalis

BP - no entries

GSD, Judge Mrs M Withers (Stanydale)

BOB - Petrie's Bilnetts Diamond Destiny

RBOB - Petrie's Bilnetts Diamond Geeza

BP - no entries

Shetland Sheepdog, Judge Mrs M Withers (Stanydale)

BOB - Roberts's Malaroc Must Try Harder

RBOB - Gruszka's Samphrey Moonlight Shadow JW

BP - Roberts's Sherkarl Side Glance at Malaroc

AV Pastoral NSC, Judge Mrs M Withers (Stanydale)

Best NSC - Hatcher's BSD Groenedael, Revloch Encharted Whisper

Res Best NSC - Hunt's Samoyed, Elynsam White Dream at Artsam

BP - Hunt's Samoyed, Archacus With Amour at Artsam

 

Top

 

Terriers, Judge Mrs V Harcourt-Morris (Lenacourt)

Group 1 - Jacka-Slater's Dandie Dinmont, Pennywave Lone Ranger ShCM

Group 2 - Sansom's Border Terrier, Tarkasell Double Agent JW

Group 3 - Hartfield's Sky Terrier, Gumshoe Shot In The Dark at Moshanta ShCM

Group 4 - Well's SCWT, Amberstar Dizzy Miss Lizzy


Puppy G1 - Ritchie's Border Terrier, Ianteg Red Rubi

Puppy G2 - Thompson's Bedlington, Jetsway Bollinger

Puppy G3 - Garratt's Dandie Dinmont, Pitfirrane Islay Mist

Puppy G4 - Peers's Cairn, Performing Dream for Tweedisge

 

Bedlington Terrier, Mrs V Harcourt-Morris (Lenacourt)

BOB - Harris's Ratswell Dolly Mixture

RBOB - Harris's Ratswell D'Artagnan

BP - Thompson's Jetsway Bollinger

Border Terrier, Judge Mrs J Stevens (Cobstoneway)

BOB - Sansom's Tarkasell Double Agent JW

RBOB - Sansom's Tarkasell Doctors Orders

BP - Ritchie's Ianteg Red Rubi

Dandie Dinmont, Judge Mrs V Harcourt-Morris (Lenacourt)

BOB - Jacka-Slater's Pennywave Lone Ranger ShCM

RBOB - Rolland's Dandiroyal Puddleglum

BP - Garratt's Pitfirrane Islay Mist

Manchester Terrier, Judge Mrs V Harcourt-Morris (Lenacourt)

BOB - Ferguson's Ch Felfree Rocket ShCM

RBOB - Young's Mimbre Monsoon

BP - no entries

Soft Coated Wheaten Terrier, Mrs V Harcourt-Morris (Lenacourt)

BOB - Well's Amberstar Dizzy Miss Lizzy

RBOB - abs

BP - abs

AV Terrier NSC, Judge Mrs V Harcourt-Morris (Lenacourt)

Best NSC - Hartfield's Gumshoe Shot In The Dark at Moshanta ShCM

Res Best NSC - Blair's PRT, Gone To Ground Go Getter

BP - Peers's Cairn, Performing Dream for Tweedisge

 

Top

 

Toy, Group Judge Miss S Langdon (Skyvana)

Group 1 - Heath's Italian Greyhound, Creasties Solar Detty

Group 2 - Tatnell's Chinese Crested, Spiritcrest Floating On Ice

Group 3 - Coull's Miniature Pinscher, Vardenais C'est Vrai

Group 4 - Beech & Schofield's Pug, Tidemill Gordon Bennett 


Puppy G1 - Coull's Miniature Pinscher, Vardenais C'est Vrai

Puppy G2 - Reid's Pug, Tidemill Beryl The Peril

Puppy G3 - Goddard's Havanese, Havalag Quevaga

 

Chinese Crested, Judge Mr A Roberts (Dandydayo)

BOB - Tatnell's Spiritcrest Floating On Ice

RBOB - Kirk's Brisville It's A Kind Of Magic ShCM

BP - no entries

CKCS, Judge Miss S Langdon (Skyvana)

BOB - Pack-Davison's Leelyn Skye

RBOB - no entries

BP - no entries

Miniature Pinscher, Miss S Langdon (Skyvana)

BOB - Coull's Vardenais C'est Vrai

RBOB - Coull's Ch Vardenais Snow Fairy

BP - Coull's Vardenais C'est Vrai

Papillon,  Judge Mr A Roberts (Dandydayo)

BOB - abs

RBOB -abs

BP - no entries

Pug,  Judge Mr A Roberts (Dandydayo)

BOB - Beech & Schofield's Tidemill Stormin Norman

RBOB -Beech & Schofield's Tidemill Kool Kevin ShCM

BP - Reid's Tidemill Beryl The Peril

AV Toy NSC, Judge Miss S Langdon (Skyvana)

Best NSC - Heath's Italian Greyhound, Creasties Solar Detty

Res Best NSC - Paradise's Shardlow Knickerboka Glory

BP - Goddard's Havanese, Havalag Quevaga

Top

 

Utility, Judge Mr J Hunt (Carpaccio)

Group 1 - Rutley's Tibetan Terrier, Javeys Here Comes Summer JW ShCM

Group 2 - Bolt's Dalmatian, Fakenham Ferrero Rocher

Group 3 - Brooks & Cairn's French Bulldog, Barilballe Fifis Prima with Corursus

Group 4 - Diffey's Shih Tzu, Cloughlea I'm A Believer for Marhilway

Puppy G1 - Elmer's Shar Pei, Carennydd Witun Temptation

Puppy G2 - Wilkinson's Dalmatian, Conymore High Five to Hunacres

Puppy G3 - Spicer & Mitchell's Shih Tzu, Mykabel Mirrors

Puppy G4 - Prout's Japanese Spitz, Kessaku Mr Bombastic

 

Dalmatian, Mr J Hunt (Carpaccio)

BOB - Bolt's Fakenham Ferrero Rocher

RBOB - Wilkinson's Conymore High Five to Hunacres

BP - Wilkinson's Conymore High Five to Hunacres

Japanese Spitz, Mr J Hunt (Carpaccio)

BOB - Chudley's Kessaku Pumpkin Paws

RBOB - Bliss's Enfloyz Quinton The Snow Prince with Charney

BP - Prout's Kessaku Mr Bombastic

Lhasa Apso, Mr J Hunt (Carpaccio)

BOB - Paradise's Wrenwrox's Mum's The Word for Shardlow

RBOB -  Blake's Fengolas Simply Wonderful at Claelamia JW

BP - no entries

Tibetan Terrier, Mr J Hunt (Carpaccio)

BOB - Rutley's Javeys Here Comes Summer JW ShCM

RBOB -  Rutley's Sumanshu I Have A Dream at Javey (Imp Ned)

BP - no entries

Shih Tzu, Judge L Cheshire (Lyndatzu)

BOB - Diffey's Cloughlea I'm A Believer for Marhilway

RBOB - Diffey's Marhilway Mirror Edge

BP - Spicer & Mitchell's Mykabel Mirrors

AV Utility NSC, Judge Mr G Davies (Waterley)

Best NSC - Brooks & Cairn's French Bulldog, Barilballe Fifis Prima with Corursus

Res Best NSC - Elmer's Shar Pei, Carennydd Witun Temptation

BP - Elmer's Shar Pei, Carennydd Witun Temptation

 

Top

 

Working, Judge Mrs J Sutton (Bernsteph)

Group 1 - Wicker's Siberian Husky, Jacalouse The Soucerer at Vukasin

Group 2 - King & Bramble's BMD, Shirdees Continental JW

Group 3 - Wetherall's Dobermann, Kodam Propa Gender

Group 4 - Archer's Newfoundland, Tallisbay True Delight


Puppy G1 - Wetherall's Dobermann, Kodam Propa Gender

Puppy G2 - Wicker's Siberian Husky, Simarque Sent From Heaven to Vukasin

Puppy G3 - Westlake's BMD, Jesterbrook Secret Romance

Puppy G4 - Watkins & Taylor's Rottweiler, Minalea Taylored For You

 

Alaskan Malamute, Mrs J Sutton (Bernsteph)

BOB - Aiston's Moonfrost Master Of Magik

RBOB - Prout's Kessaku Gorgeous George

BP - no entries

Bernese Mountain Dog, Judge Mrs L Jones

BOB - King & Bramble's Shirdees Continental JW

RBOB - Trevett's Vellbern The Rain Dancer

BP - Westlake's Jesterbrook Secret Romance

Dobermann, Judge Mrs J Sutton (Bernsteph)

BOB - Wetherall's Kodam Propa Gender

RBOB - Godfrey & Thorn's Grafmax Ninette De Valois

BP - Wetherall's Kodam Propa Gender

Newfoundland, Judge Mrs J Sutton (Bernsteph)

BOB - Archer's Tallisbay True Delight

RBOB - Giambona & Bandhu's Tallisbay Talking Italian

BP - Bodman's Shinglebay Indian Summer of Acara

Siberian Husky, Judge Mrs J Sutton (Bernsteph)

BOB - Wicker's Jacalouse The Soucerer at Vukasin

RBOB - Wicker's Simarque Sent From Heaven to Vukasin

BP - Wicker's Simarque Sent From Heaven to Vukasin

AV Working NSC, Judge Mrs J Sutton (Bernsteph)

Best NSC - Crook & Gamble's Bullmastiff, Achatesbay Miss Venus

RBOB - Saunder's Bullmastiff, Alambollie Celtic Warrior

BP - Watkins & Taylor's Rottweiler, Minalea Taylored For You

 

Top

The webmaster apologises for any mistakes and omissions

 

 

 

Last updated 22 March 2016. Swindon & DCS, 2005-2013