Swindon & District Canine Society

 

Home  |  About  |  Committee  |  Training  I  Shows  I  Matches  |  Find Us  |  Contact Us

 

Open Show Results - 2 March 2013

The Society held its annual Open Show at Swindon on Saturday 2 March 2013.

Best in Show was judged by Mrs J Guvercin (Glebeheath)

Best in Show - Stephens's GSD, Lochurr Super Trooper at Brightmeadow

Reserve Best in Show - Crook & Gamble's Bull Mastiff, Achatesbay Miss Venus

Best Puppy in Show - Hartfield's Skye Terrier, Gumshoe Shot In The Dark at Moshanta

Reserve Best Puppy in Show - Hunt's Smooth Dachshund, Carpaccio Cognac Diamond

Breed and Group Winners are shown below:

Gundogs

Hounds

Pastoral

Terriers

Toy

Utility

Working

Gundogs, Group Judge Mrs M B Reeves (Baywillow)

Group 1 - Glithero & Philo's Irish Setter, Coppershell Cazenovah JW ShCM

Group 2 - Allen's Welsh Springer Spaniel, Pacey Acer at Pauletaire

Group 3 - Harper's Hungarian W/H Vizsla Pitwarren Sirocco

Group 4 - Calverley's Flatcoated Retriever, Gwenadillo Loch Nell


Puppy G1 - Rankin & O'Neill's Pointer, Tenshilling Rumour Has It

Puppy G2 - Futcher's Gordon Setter, Flaxheath McLaren

Puppy G3 - Carter's Golden Retriever, Azteca Final Alliance

Puppy G4 - Stirk's Ravensett Suzannah via Grakar

 

Field Spaniel, Judge Mrs M B Reeves (Baywillow)

BOB - Osborn's Elgert R'Anna JW

RBOB - Harding's Havelli's The Dark Knight at Kingsmist

BP - no entries

Flatcoated Retriever, Judge Mrs M B Reeves (Baywillow)

BOB - Calverley's Gwenadillo Loch Nell

RBOB - Oliver's PajanBeck Black Velvet with Bramstorm

BP - no entries

German Shorthaired Pointer, Judge Mrs M B Reeves (Baywillow)

BOB - Gardiner's Kilnrae Barley Sugar

RBOB - abs

BP - no entries

Golden Retriever, Judge Mrs Y Burchell (Tivalake)

BOB - Jackson-Haines's Leighsham Little Beeper JW

RBOB - Taylor's Trebettyn Teryrnon to Tannadice JW ShCM

BP - Carter's Golden Retriever, Azteca Final Alliance

English Setter, Judge M Sharples (Kanietter)

BOB - Oliver's Bramstorm Line Dancer

RBOB - Hewitt's Bournehouse Solitaire

BP - Stirk's Ravensett Suzannah via Grakar

NSDT Retriever, Judge Mrs Y Burchell (Tivalake)

BOB - Baker's Erikachen Aonghus

RBOB - Davies's Decoymans Piper Iceberg of Stonebeech

BP - no entries

Hungarian Vizsla, Judge Mrs E Roe (Pirospon)

BOB - Harris's Szanjani Sipos JW

RBOB - Jones's Vizellven Ocean Y'Ask

BP - no entries

Hungarian W/H Vizsla, Judge Mrs E Roe (Pirospon)

BOB - Harper's Vizsla Pitwarren Sirocco

RBOB - Richardson's Tragus Zuri

BP - no entries

Irish Setter, Judge Mrs M B Reeves (Baywillow)

BOB - Glithero & Philo's Coppershell Cazenovah JW ShCM

RBOB - Allum's Macarica Street Dancer

BP - no entries

Pointer, Judge Mrs M B Reeves (Baywillow)

BOB - Rankin & O'Neill's Tenshilling Rumour Has It

RBOB - Rankine's Tenshillings Rags To Riches at Fyldefair JW ShCM

BP - Rankin & O'Neill's Tenshilling Rumour Has It

AV Gundog NSC, Mrs M B Reeves (Baywillow)

Best NSC - Allen's Welsh Springer Spaniel, Pacey Acer at Pauletaire

Res Best NSC - Lines's Gordon Setter, Sh Ch Flaxheath By Chance

BP - Futcher's Gordon Setter, Flaxheath McLaren

 

Top

 

Hounds, Group Judge Mrs A Allen (Zoraden)

Group 1 - Hunt's Smooth Dachshund, Carpaccio Cognac Diamond

Group 2 - Hill's Whippet, Kierpark Its My Life

Group 3 - Grimshaw's Bassett Hound, Feorlig Bolt From The Blue


Puppy G1 - Hunt's Smooth Dachshund, Carpaccio Cognac Diamond

Puppy G2 - Darby's Whippet, Willingwhisp Christan Grey

Puppy G3 - Thornton's Basset FDB, Mochras Marmoset

Puppy G4 - Hunt's Min S/H Dachshund, Carpaccio Daisy Dalrymple

 

Basset Hound, Mrs A Allen (Zoraden)

BOB - Grimshaw's Feorlig Bolt From The Blue

RBOB - Price's Houndsbay Daphne

BP - Steers's Rosezest Peggy Sue

Whippet, Judge Miss A Clinton (Mackjama)

BOB - Hill's Kierpark Its My Life

RBOB - James's Drakesoak Someone Special

BP - Darby's Willingwhisp Christan Grey

AV Hound NSC, Mrs A Allen (Zoraden)

Best NSC - Hunt's Smooth Dachshund, Carpaccio Cognac Diamond

Res Best NSC - Davis's Pharoh Hound, Threemoons Shooting Star

BP - Hunt's Smooth Dachshund, Carpaccio Cognac Diamond

 

Top

 

Pastoral, Group Judge Ms C Russell-Smith (Llaneirwg/Argoel)

Group 1 - Stephens's GSD, Lochurr Super Trooper at Brightmeadow

Group 2 - Hartfield's Border Collie, Moshanta Move It Move It JW ShCM

Group 3 - Chester's Briard, Lysdenoire Lumiere

Group 4 - Goodridge's Cardigan Corgi, Russfield Rianna

Puppy G1 - Stephens's GSD, Brightmeadow Black Velvet

Puppy G2 - Emery's Border Collie, Florauna Line N Twine

Puppy G3 - Lovell's Cardigan Corgi, Big-Wood's Kultakuume Goes To Liebehund

Puppy G4 - Robert's Shetland Sheepdog, Malaroc Cinders And Ashes

 

Border Collie, Judge Ms C Russell-Smith (Llaneirwg/Argoel)

BOB - Hartfield's Moshanta Move It Move It JW ShCM

RBOB - Emery's Florauna Line N Twine

BP - Emery's Florauna Line N Twine

GSD, Judge Mr G Haine (Padawan)

BOB - Stephens's Lochurr Super Trooper at Brightmeadow

RBOB - Boobyer's Strco Chip N Pin ShCM

BP - Stephens's Brightmeadow Black Velvet

Shetland Sheepdog, Mr G Haine (Padawan)

BOB - Robert's Malaroc Cinders And Ashes

RBOB - Gruszka's Samphrey Moonlight Shadow JW

BP - Robert's Malaroc Cinders And Ashes

Welsh Corgi (Cardigan), Ms S Croft-Elliott (Llaneirwg/Argoel)

BOB - Goodridge's Russfield Rianna

RBOB - Goodridge's Russfield Ruff'N Tuff

BP - Lovell's Big-Wood's Kultakuume Goes To Liebehund

AV Pastoral NSC, Judge Ms C Russell-Smith (Llaneirwg/Argoel)

Best NSC - Chester's Briard, Lysdenoire Lumiere

Res Best NSC - Ford's OES, Molyneux The Magic Is You

BP - Hutchings & Brooks's Tervuren, Domburg Love Games

 

Top

 

Terriers, Judge Mrs J Guvercin (Glebeheath)

Group 1 - Day's Cairn Terrier, Trekhilli Beanie Baby JW ShCM

Group 2 - Highfield's PRT, Bradpole Beau of Guestwick

Group 3 - Phillips's Border Terrier, Nantcoch Ffion JW

Group 4 - Carter's SCWT, Ch Chloeanco Hunni Dream ShCM


Puppy G1 - Hartfield's Skye Terrier, Gumshoe Shot In The Dark at Moshanta

Puppy G2 - Buxton's Manchester Terrier, Millacome Maid Of Magic

Puppy G3 - Day's Cairn Terrier, Cherrycrack Ludo at Trekhilli

 

Bedlington Terrier, Judge Miss S Collier

BOB - Thompson's Jetsway Absolut Bling

RBOB - Harris's Ratzwell Dolly Mixture

BP - no entries

Border Terrier, Judge Mrs S Girling (Benattivo)

BOB - Phillips's Nantcoch Ffion JW

RBOB - Spencer's Covstoneway River Magic JW ShCM

BP - Atkin & Philpotts's Amicapptima Blue Vixen

Cairn Terrier, Judge Mrs J Guvercin (Glebeheath)

BOB - Day's Trekhilli Beanie Baby JW ShCM

RBOB - Keeves's Seveek Living The Dream

BP - Day's Cherrycrack Ludo at Trekhilli

Manchester Terrier, Mrs J Guvercin (Glebeheath)

BOB - Buxton's Millacome Maid Of Magic

RBOB - Parker's Mansiya Magnetic Man

BP - Buxton's Millacome Maid Of Magic

Soft Coated Wheaten Terrier, Judge Mr J Ashe (Ebrooks)

BOB - Carter's Ch Chloeanco Hunni Dream ShCM

RBOB - Witheyman's Cameron Becuase

BP - abs

AV Terrier NSC, Judge Mrs J Guvercin (Glebeheath)

Best NSC - Highfield's PRT, Bradpole Beau of Guestwick

Res Best NSC - Hartfield's Skye Terrier, Gumshoe Shot In The Dark at Moshanta

BP - Hartfield's Skye Terrier, Gumshoe Shot In The Dark at Moshanta

 

Top

 

Toy, Group Judge Mrs J Guvercin (Glebeheath)

Group 1 - Wells & Brown's Papillon, Bankshill Lord Of The Dance at Metamorphic

Group 2 - Day's Chinese Crested, Belledais Dulcimer

Group 3 - Coull's Miniature Pinscher, Vardenais Snow Fairy

Group 4 - Hunt's Pug, Mylforbe Captain Pugwash at Carpaccio


Puppy G1 - Wells & Brown's Papillon, Metamorphic Onyx

Puppy G2 - Whetter's Miniature Pinscher, Keehoo Bubblegum at Mandolais

Puppy G3 - Paradise's Japanese Chin, Shardlow Knickerboka Gloria

Puppy G4 - Day's Chinese Crested, Belledais Tosca

 

Chinese Crested, Judge Ms S Croft-Elliott (Llaneirwg/Argoel)

BOB - Day's Belledais Dulcimer

RBOB - Kirk's Brisville It's A Kind Of Magic

BP - Day's Belledais Tosca

Miniature Pinscher, Judge Mrs C Collinson (Collypins)

BOB - Coull's Vardenais Snow Fairy

RBOB - Coull's Ch Vardenais Moonchime

BP - Whetter's Keehoo Bubblegum at Mandolais

Papillon, Judge Mrs J Guvercin (Glebeheath)

BOB - Wells & Brown's Bankshill Lord Of The Dance at Metamorphic

RBOB - Brunsdon's Havenbar Just Koko

BP - Wells & Brown's Metamorphic Onyx

Pug, Judge Mrs J Guvercin (Glebeheath)

BOB - Hunt's Mylforbe Captain Pugwash at Carpaccio

RBOB - Hunt's Carpaccio Rosebud

BP - no entries

AV Toy NSC, Judge Mrs J Guvercin (Glebeheath)

Best NSC - di Dio Pomeranian, Lireva's Sir Kull Line of Kushka NAF

Res Best NSC - Emeney's L/C Chihuahua Cholas Black Onyx

BP - Paradise's Japanese Chin, Shardlow Knickerboka Gloria

Top

 

Utility, Judge Mrs P H Lock (Paulin)

Group 1 - Diffey's Shih Tzu, Marhilway The Edge Factor

Group 2 - Bawden & Brown's Schnauzer, Khanate Gin Fizz

Group 3 - Paradise's Lhasa Apso, Wrenwrox's Savignon Blank with Shardlow

Group 4 - Bowen's Jap Spitz, Ch Kumiko Mizuiro

Puppy G1 - Bawden & Brown's Schnauzer, Khanate Gin Fizz

Puppy G2 - Bliss's Jap Spitz, Charney Shiro Sora

Puppy G3 - Blake's Lhaso Apso, Fengolas Simply Wonderful

Puppy G4 - Scott-Allen & Davis's Dalmatian, Tolutim Yaffle

 

Dalmatian, Judge P H Lock (Paulin)

BOB - Thorner's Tolutim Drambuie ShCM

RBOB - Bonner's Arita's Arrival at Caprilli ShCM

BP - Scott-Allen & Davis's Tolutim Yaffle

Japanese Spitz, Judge P H Lock (Paulin)

BOB - Bowen's Ch Kumiko Mizuiro

RBOB - Bliss's Charney Kabon Kopi

BP - Bliss's Charney Shiro Sora

Lhasa Apso, Judge P H Lock (Paulin)

BOB - Paradise's Wrenwrox's Savignon Blank with Shardlow

RBOB -  Blake's Fengolas Simply Wonderful

BP - Blake's Fengolas Simply Wonderful

Shih Tzu, Judge P H Lock (Paulin)

BOB - Diffey's Marhilway The Edge Factor

RBOB - Diffey's Marhilway Hidden Edge

BP - no entries

AV Utility NSC, Judge P H Lock (Paulin)

Best NSC - Bawden & Brown's Schnauzer, Khanate Gin Fizz

Res Best NSC - Hathway & Carlyon's Min Schnauzer Khanate Cozize White

BP - Bawden & Brown's Schnauzer, Khanate Gin Fizz

 

Top

 

Working, Judge Ms C Russell-Smith (Llaneirwg/Argoel)

Group 1 - Crook & Gamble's Bull Mastiff, Achatesbay Miss Venus

Group 2 - Snell's Dobermann, Amazon Bad Romance

Group 3 - Clarke's Alaskan Malamute, Indian Dreamcatcher Illa Kuvianartok at Whiteout Pol Imp

Group 4 - Simmonds's Leonberger, Brynarian Azuma


Puppy G1 - Jeanes's Dobermann, Viemar Kissimmee

Puppy G2 - ?

Puppy G3 - Cole's Newfoundland, Tallisbay That's My Boy with Acaviste

 

Alaskan Malamute, Judge Ms C Russell-Smith (Llaneirwg/Argoel)

BOB - Clarke's Indian Dreamcatcher Illa Kuvianartok at Whiteout Pol Imp

RBOB - Lovegrove's Weyekins Light My Fire Within Archictribe

BP - Clarke's Indian Dreamcatcher Illa Kuvianartok at Whiteout Pol Imp

Bernese Mountain Dog, Judge Ms C Russell-Smith (Llaneirwg/Argoel)

BOB - King & Bramble's Shirdees Chevrolet

RBOB - Weston's Bernpawl Goody Two Shoes

BP - King & Bramble's Shirdees Chevrolet

Dobermann, Judge Ms C Russell-Smith (Llaneirwg/Argoel)

BOB - Snell's Amazon Bad Romance

RBOB - Groves's Lateagain Jazz's Delight

BP - Jeanes's Viemar Kissimmee

Leonberger, Judge Ms C Russell-Smith (Llaneirwg/Argoel)

BOB - Simmonds's Brynarian Azuma

RBOB - Cleary's Sandor vom Lowengarten for Benellieson

BP - no entries

AV Working NSC, Ms C Russell-Smith (Llaneirwg/Argoel)

Best NSC - Crook & Gamble's Bull Mastiff, Achatesbay Miss Venus

RBOB - Tibbotts's Boxer, Vasmascall Agusta

BP - Cole's Newfoundland, Tallisbay That's My Boy with Acaviste

 

Top

The webmaster apologises for any mistakes and omissions

 

 

 

Last updated 14 March 2014. Swindon & DCS, 2005-2013