Swindon & District Canine Society

 

Home  |  About  |  Committee  |  Training  I  Shows  I  Matches  |  Find Us  |  Contact Us

 

Open Show Results - 3 March 2012

The Society held its annual Open Show at Swindon on Saturday 3 March 2012.

Best in Show was judged by Mrs S Duffin-Penney (Longdorham)

Best in Show - Walker's Alaskan Malamute, Casiat Fudci Dal Mondo di Alchawak

Reserve Best in Show - Petrie's GSD, Bilnetts Diamond Geeza

Best Puppy in Show - Ilott's Miniature Schnauzer, Leecurt Simply Tara

Reserve Best Puppy in Show - Brook's Soft Coated Wheaten Terrier, Loofahsa Hip Hop

Breed and Group Winners are shown below:

Gundogs

Hounds

Pastoral

Terriers

Toy

Utility

Working

Gundogs, Group Judge Mr R Millbank (Larksdown)

Group 1 - Lees's Golden Retriever, Denmarella Follow The Sun

Group 2 - Pratt's American Cocker Spaniel, Afterglow Tatty Boggle

Group 3 - Gale's Flatcoated Retriever, Willowswind Whispering Elm JW

Group 4 - Stangroom's Pointer, Medogold Wannabeposh for Lappakia ShCM


Puppy G1 - Andrews's Golden Retriever, Catcombe Coconut

Puppy G2 - Fisher's GSP, Sanjon Continental Rose of Ankherwood

Puppy G3 - Luczynski's American Cocker Spaniel, Fecimus Pink Petticoat at Kanara

Puppy G4 - Calverley's Flatcoated Retriever, Gwenadillo Loch Nell

 

Field Spaniel, Judge Mr R Millbank (Larksdown)

BOB - Harding's Kingsmist Falcon

RBOB - Osborn's Reedmace Sweetbriar Floss for Elgert Nld Imp

BP - Osborn's Reedmace Sweetbriar Floss for Elgert Nld Imp

Flatcoated Retriever, Mrs N Smith (Matlor)

BOB - Gale's Willowswind Whispering Elm JW

RBOB - Calverley's Gwenadillo Loch Nell

BP - Calverley's Gwenadillo Loch Nell

German Shorthaired Pointer, Judge Judge Mr R Millbank (Larksdown)

BOB - Cook & Lamb's Adhemar Break My Day ShCM

RBOB - Fisher's Sanjon Continental Rose of Ankherwood

BP - Fisher's Sanjon Continental Rose of Ankherwood

Golden Retriever, Judge Mr R Millbank (Larksdown)

BOB - Lees's Denmarella Follow The Sun

RBOB - Taylor's Trebettyn Teryrnon to Tannadice JW ShCM

BP - Andrews's Catcombe Coconut

English Setter, Judge Miss Z Stirk (Grakar)

BOB - Sharples & Dennis's Mariglen Crystal Gayle

RBOB - Bishop's Dyrham Midnight Dream

BP - Wyatt's Twyline Touchotan

Gordon Setter, Judge Mrs J Rand (Kintails)

BOB - abs

Hungarian Vizsla, Judge Mr T Inskip (Vercanis)

BOB - Taylor's Jassendue Dali for Perrojolocco

RBOB - Rackett's Bitcon Misty Horizon

BP - Harper's Pitwarren Rafael

Hungarian W/H Vizsla, Judge Mr T Inskip (Vercanis)

BOB - Howes's Firefrost Ameythyst

RBOB - Richardson's Tragus Zuri

BP - no entries

Irish Setter, Judge Mrs P Hirons (Loskeran)

BOB - Fox's Satlas Bleau Eyes

RBOB - Allum's Macarica Street Dancer

BP - Drinkwater's Brabrook Boom Shakalaka

Pointer, Judge Mr R Millbank (Larksdown)

BOB - Stangroom's Medogold Wannabeposh for Lappakia ShCM

RBOB - Rankine's Tenshillings Rags To Riches at Fyldefair JW

BP - Cardiff's Prosperity Va Va Voom

AV Gundog NSC, Mr R Millbank (Larksdown)

Best NSC - Pratt's American Cocker Spaniel, Afterglow Tatty Boggle

Res Best NSC - Allen's Welsh Springer Spaniel, Pacey Acer at Pauletaire

BP - Luczynski's Am Cocker, Fecimus Pink Petticoat at Kanara

 

Top

 

Hounds, Group Judge Miss H Fitzgibbon (Smiliesam)

Group 1 - Harris's Sloughi, Ir Ch Moulay El'Mehdi Al Tisha of Falconite IMP

Group 2 - Watt's Rhodesian Ridgeback, Inbajsha's Anuli

Group 3 - Folds's Portuguese Podengo, Jaflings Manha Magica

Group 4 - Darby's Whippet, Marandike White Laboutin


Puppy G1 - Darby's Whippet, Marandike White Laboutin

 

Basset Hound, Mr A Scott (Hamlock)

BOB - Huntley's Majalis Miss Molly in Springvalley

RBOB - Bray & Thexton's Barrenger Good & Proper

BP - Yarwood's Yarwoodinae Angel Of Mine

Ibizan Hound, Judge Miss H Fitzgibbon (Smiliesam)

BOB - abs

Portuguese Podengo, Judge Mrs K Bayliss (Arpelo)

BOB - Folds's Jaflings Manha Magica

RBOB - Eyles & Judge's Hema Da Terra de Montoito de Plushcourt IMP

BP - abs

Rhodesian Ridgeback, Judge Miss H Fitzgibbon (Smiliesam)

BOB - Watt's Inbajsha's Anuli

BP - no entries

Whippet, Judge Miss H Rishworth (Artmeis)

BOB - Darby's Marandike White Laboutin

RBOB - Wayman's Cobyco Chasing Stars at Scarletfair

BP - Darby's Marandike White Laboutin

AV Hound NSC, Judge Miss H Fitzgibbon (Smiliesam)

Best NSC - Harris's Sloughi, Ir Ch Moulay El'Mehdi Al Tisha of Falconite IMP

Res Best NSC - Seymour-Jackson's Deerhound, Cassacre Aelfrida of Ghiltan

BP - abs

 

Top

 

Pastoral, Group Judge Mrs S Duffin-Penney (Longdorham)

Group 1 - Petrie's GSD, Bilnetts Diamond Geeza

Group 2 - Jones & Harris's OES, Beauvallon Artemis with Amityoak

Group 3 - Garland's Border Collie, Caristan Dom Perignon ShCM

Group 4 - Benson's Cardigan Corgi, Bymil Screen Test for Corben

Puppy G1 - Benson's Cardigan Corgi, Bymil Screen Test for Corben

Puppy G2 - Hartfield's Border Collie, Moshanta Move It Move It

Puppy G3 - Bray's Shetland Sheepdog, Lianbray Love Story

Puppy G4 - Shaw's GSD, Frontrunner Jet Setter for Astradine

 

Border Collie, Judge Mrs S Duffin-Penney (Longdorham)

BOB - Garland's Caristan Dom Perignon ShCM

RBOB - Gregory's Tonkory Because I Am Yours

BP - Hartfield's Moshanta Move It Move It

GSD, Judge Mrs S Duffin-Penney (Longdorham)

BOB - Petrie's Bilnetts Diamond Geeza

RBOB - Shaw's Frontrunner Jet Setter for Astradine

BP - Shaw's Frontrunner Jet Setter for Astradine

Shetland Sheepdog, Judge Mrs S E Tinker (Ruscombe)

BOB - Rutterford's Blue Ranger at Neraklee ShCM

RBOB - Haensel's Sherkarl Look At Me

BP - Bray's Lianbray Love Story

Welsh Corgi (Cardigan), Mrs S Duffin-Penney (Longdorham)

BOB - Benson's Bymil Screen Test for Corben

RBOB - Goodridge's Russfield Ruff'N Tuff

BP - Benson's Bymil Screen Test for Corben

Welsh Corgi (Pembroke), Mrs S Duffin-Penney (Longdorham)

BOB - Bale's Milkywey Wild Flower at Balletcor

RBOB - Bale's Balletcor Neptune Thunder

BP - Bale's Balletcor Neptune Thunder

AV Pastoral NSC, Judge Mrs S Duffin-Penney (Longdorham)

Best NSC - Jones & Harris's OES, Beauvallon Artemis with Amityoak

Res Best NSC - Apperley's Aust Shepherd, Javison Silver Ash at Nanaimo ShCM

BP - Hudson's Maremma, Milwyr The Colour Of Magic

 

Top

 

Terriers, Judge Mrs N Evans (Pendevour)

Group 1 - Carter's SCWT, Chloeanco Hunni Dream

Group 2 - Jones's Bedlington Terrier, Pengerrig Unique

Group 3 - Varey's Welsh Terrier, Sonorra Charlie Brown

Group 4 - Eva's Sophyla Sam Brown JW ShCM


Puppy G1 - Brook's SCWT, Loofahsa Hip Hop

Puppy G2 - Withers's Cesky Terrier, Talyot Hera

Puppy G3 - Graham's Ruffsfurze Beren

 

Bedlington Terrier, Judge Mrs C Harris (Ratzwell)

BOB - Jones's Pengerrig Unique

RBOB - Thompson's Jetsway Absolut Bling

BP - Graham's Ruffsfurze Beren

Border Terrier, Judge Mrs N Evans (Pendevour)

BOB - Small's Badgerbeck Tree Pipit at Tilmoray JW

RBOB - Small's Tilmoray Tranquility

BP - no entries

Cairn Terrier, Judge Mrs N Evans (Pendevour)

BOB - Day's Trekhilli Beanie Baby JW ShCM

RBOB - Day's Trekhilli Piccallilli JW ShCM

BP - Brown & Arundel's Browdel Potter's Pickles

Manchester Terrier, Mrs N Evans (Pendevour)

BOB - Eva's Sophyla Sam Brown JW ShCM

BP - abs

Soft Coated Wheaten Terrier, JudgeMrs N Evans (Pendevour)

BOB - Carter's Chloeanco Hunni Dream

RBOB - Carter's Chloeanco Hunni Twirls

BP - Brook's Loofahsa Hip Hop

AV Terrier NSC, Judge Mr S Yearley (Lowbrook)

Best NSC - Varey's Welsh Terrier, Sonorra Charlie Brown

Res Best NSC - Withers's Cesky Terrier, Fr, Swiss, Bel, Lux, Int Ch Captain Crochet du Deole 

BP - Withers's Cesky Terrier, Talyot Hera

 

Top

 

Toy, Group Judge Mrs D Scott (nee Black) (Ravenselm)

Group 1 - Coull's Miniature Pinscher, Ch Vardenais Moonchime

Group 2 - di Dio's Lireva's Pomeranian, Sir Kull Line of Kushka NAF

Group 3 - Hunt's Pug, Mylforbe Captain Pugwash at Carpaccio

Group 4 - Paradise's Japanese Chin, Sleepyhollow Yankee Doodle with Shardlow


Puppy G1 - Wheeler's Pug, Pugglemania Black For Good

Puppy G2 - McCabe's Chinese Crested, Mixkynz Chyna Desire

Puppy G3 - Yeates's CKCS, Merryanna Wedding Bells

Puppy G4 - Wheeler's Pug, Conquell Fifi Trixie Belle with Pugglemania

 

Chinese Crested, Judge Mrs D Scott (Ravenselm)

BOB - Wren's Zucci She's The One

RBOB - Kirk's Brisville Wild And Wicked ShCM

BP - McCabe's Mixkynz Chyna Desire

Miniature Pinscher, Judge Mrs D Scott (Ravenselm)

BOB - Coull's Ch Vardenais Moonchime

RBOB - Whetter's Mandolais Magic Moment

BP - no entries

Papillon, Judge Mrs D Scott (Ravenselm)

BOB - Caton's Lorah's Girls Aloud at Henrix JW

RBOB - Borg's Elendil Lord Of The March

BP - Caton's Henrix Marshmellow Kiss

Pomeranian, Judge Mrs D Scott (Ravenselm)

BOB - di Dio's Lireva's Sir Kull Line of Kushka NAF

BP - no entries

Pug, Judge Mrs D Scott (Ravenselm)

BOB - Hunt's Mylforbe Captain Pugwash at Carpaccio

RBOB - Beech & Schofield's Tidemill Kool Kevin

BP - Wheeler's Pugglemania Black For Good

AV Toy NSC, Judge Mrs D Scott (Ravenselm)

Best NSC - Paradise's Jap Chin, Sleepyhollow Yankee Doodle with Shardlow

Res Best NSC - Simpson's S/C Chihuahua Eikenberry Popcorn

BP - Paradise's Jap Chin, Sleepyhollow Lullaby

Top

 

Utility, Judge Miss H Fitzgibbon (Smiliesam)

Group 1 - Bliss & Bridport's Japanese Spitz, Charney Akarui Nikko

Group 2 - Paradise's Lhasa Apso, Shardlow Scotch On The Rocks

Group 3 - Bawden & Brown's Schnauzer, Khanate Euro Million

Group 4 - Sheldon's Dalmatian, Boutonneux Galathea at Gemmont

Puppy G1 - Ilott's Miniature Schnauzer, Leecurt Simply Tara

Puppy G2 - Sterry's Std Poodle, Vicmars Caught In The Act

Puppy G3 - Paradise's Lhasa Apso, Wrenwrox Love Is The Drug for Shardlow

Puppy G4 - Thorner's Dalmatian, Tolutim Evensong

 

Dalmatian, Judge Miss H Fitzgibbon (Smiliesam)

BOB - Sheldon's Boutonneux Galathea at Gemmont

RBOB - McManus's Boschendal Lady In Red

BP - Thorner's Tolutim Evensong

Japanese Spitz, Judge Miss H Fitzgibbon (Smiliesam)

BOB - Bliss & Bridport's Charney Akarui Nikko

RBOB - Bliss & Bridport's Charney Syoogatu Hosti

BP - Woodhouse's Melinas The Name Of The Game

Lhasa Apso, Judge Mrs S Duffin-Penney (Longdorham)

BOB - Paradise's Shardlow Scotch On The Rocks

RBOB - Paradise's Shardlow Snow Phoenix

BP - Paradise's Wrenwrox Love Is The Drug for Shardlow

Miniature Schnauzer, Judge Miss H Fitzgibbon (Smiliesam)

BOB - Moss & Clarke's Am Ch Beauideal Top Cat at Kopycats Imp USA

RBOB - Ilott's Leecurt Simply Tara

BP - Ilott's Leecurt Simply Tara

Shih Tzu, Judge Mrs C R Garry (Rygar)

BOB - Bridge's Sampa Abu Norbu

RBOB - Bridge's Sampa Durma Om

BP - no entries

AV Utility NSC, Judge Judge Miss H Fitzgibbon (Smiliesam)

Best NSC - Bawden & Brown's Schnauzer, Khanate Euro Million

Res Best NSC - Sterry's Std Poodle, Vicmars Caught In The Act

BP - Sterry's Std Poodle, Vicmars Caught In The Act

 

Top

 

Working, Judge Mrs S Duffin-Penney (Longdorham)

Group 1 - Walker's Alaskan Malamute, Casiat Fudci Dal Mondo di Alchawak

Group 2 - Bedford's Newfoundland, Scotiabear Caloosahatchee

Group 3 - Watkin's Rottweiler, Nineglens Cream Crackered

Group 4 - Finlayson's Boxer, Sleipnir Finn Gizurr


Puppy G1 - Finlayson's Boxer, Sleipnir Finn Gizurr

Puppy G2 - Thomas's Rottweiler, Escora's Peggy Sue

Puppy G3 - Evan's Dobermann, Jojavik Dumblebore

Puppy G4 - Baldwin's Leonberger, Brynarian Mauna Loa

 

Alaskan Malamute, Judge Mrs S Duffin-Penney (Longdorham)

BOB - Walker's Casiat Fuori Dal Mondo Di Alwchawak JW ShCM

RBOB - Anderson's Cherubini Midnight Wolf

BP - abs

Bernese Mountain Dog, Judge Ms K Bird (Cullumbern)

BOB - Avery's Kyleburn Night Quintillion

RBOB - Sargent's Bernfold Mikebees Milligan at Sarguilro

BP - Sargent's Bernfold Mikebees Milligan at Sarguilro

Boxer, Judge Mr R Millbank

BOB - Finlayson's Sleipnir Finn Gizurr

RBOB - Tibbotts's Willrait Entrechat

BP - Finlayson's Sleipnir Finn Gizurr

Dobermann, Judge Mrs S Duffin-Penney (Longdorham)

BOB - Thorn's Grafmax Louis Armstrong

RBOB - Evan's Diamyst Wish Upon A Star JW

BP - Evan's Jojavik Dumblebore

Leonberger, Judge Mrs S Duffin-Penney (Longdorham)

BOB - Newman's Coombevalley Elexus

RBOB - Lionscourt Coeur De Lion of Brynarian

BP - Baldwin's Brynarian Mauna Loa

Rottweiler, Judge Mrs S Duffin-Penney (Longdorham)

BOB - Watkin's Nineglens Cream Crackered

RBOB - Smart, Hillier & Dean's Varenka Triple Trouble

BP - Thomas's Escora's Peggy Sue

AV Working NSC, Judge Mrs S Duffin-Penney (Longdorham)

Best NSC - Bedford's Newfoundland, Scotiabear Caloosahatchee

RBOB - Aylett's Giant Schnauzer, Rillaton Ice Angel

BP - abs

 

Top

The webmaster apologises for any mistakes and omissions

 

 

 

Last updated 02 January 2013. Swindon & DCS, 2005-2013