Swindon & District Canine Society

 

Home  |  About  |  Committee  |  Training  I  Shows  I  Matches  |  Find Us  |  Contact Us

 

Open Show Results - 6 March 2010

The Society held its annual Open Show at Swindon on Saturday 6 March 2010.

Best in Show was judged by Mrs B E M Croucher (Bruesown)

Best in Show - Law's Shetland Sheepdog, Beechmere The Bandleader with Mohnesee JW

Reserve Best in Show - Coull's Miniature Pinscher, Ch Impala Chase The Sun to Vardenais

Best Puppy in Show - Roe's Hungarian Vizsla, Duncarreg Alesandro del Pirospont

Reserve Best Puppy in Show - Davidson's Chow Chow, Shanutai Shooting Star

Breed and Group Winners are shown below:

Gundogs

Hounds

Pastoral

Terriers

Toy

Utility

Working

Gundogs, Group Judge Mr G Lambert (Cheseridge)

Group 1 - Cook & Lamb's GSP, Adhemar Break My Day ShCM

Group 2 - Stone's Field Spaniel, Sh Ch Coverwell Davy's Double to Sonnetend

Group 3 - Lay's Gordon Setter, Kilnrae Designer Label at Amoreira

Group 4 - Andrews's Golden Retriever, Catcombe Cherry Tart


Puppy G1 - Roe's Hungarian Vizsla, Duncarreg Alesandro del Pirospont

Puppy G2 - Stone's Field Spaniel, Elgert D'zzee Rascal with Sonnetend

Puppy G3 - Gale's Flatcoated Retriever, Willowswind Whispering Elm

Puppy G4 - Rankine's Pointer, Jilony Heaven Can Wait for Fyldefair

 

Field Spaniel, Judge Mr G Lambert (Cheseridge)

BOB - Stone's Sh Ch Coverwell Davy's Double to Sonnetend

BP - Stone's Elgert D'zzee Rascal with Sonnetend

Flatcoated Retriever, Mr D Salt (Levelmoor)

BOB - Bowen's Clandrift Play The Game JW

BP - Gale's Flatcoated Retriever, Willowswind Whispering Elm

German Shorthaired Pointer, Judge Mr G Lambert (Cheseridge)

BOB - Cook & Lamb's Adhemar Break My Day ShCM

BP - Cook & Lamb's Adhemar Ben Retallick

Golden Retriever, Judge Mr G Lambert (Cheseridge)

BOB - Andrews's  Catcombe Cherry Tart

BP - Cope's Golden Moonlight Dancer

Gordon Setter, Judge Mrs V Lines (Flaxheath)

BOB - Lay's Kilnrae Designer Label at Amoreira

BP - Roberts's Cairacaile In Concert

Hungarian Vizsla, Judge Mrs T Stapley (Roytan)

BOB - Hall's Vadkacsa Banff at Aranyhaz JW ShCM

BP - Roe's Duncarreg Alesandro del Pirospont

Hungarian W/H Vizsla, Judge Mrs T Stapley (Roytan)

BOB - Stockwell's Leiborschy Ylai

BP - Hall's Vadkacsa Speyburn of Aranyhaz

Irish Setter, Judge Mr G Lambert (Cheseridge)

BOB - McDonagh's Ronzalda Esmeralda

BP - Langley's Derrydore Woodlark

Pointer, Judge Mr G Lambert (Cheseridge)

BOB - Stangroom's Lappakia Oasis Dream

BP - Rankin's Jilony Heaven Can Wait for Fyldefair

AV Gundog NSC, Mr G Lambert (Cheseridge)

Best AVNSC - Luczynski's American Cocker Spaniel, Semsox Thanks For The Memory at Kanara ShCM

BP - Chandler's Italian Spinone, Alfigio Borriello

 

Top

 

Hounds, Group Judge Mrs S Blackmore (Melanter)

Group 1 - Foster & Gallagher's Whippet, Turnstone Khameleon of Koppelwell

Group 2 - Wild's Wolfhound, Fincorrie Kadoo

Group 3 - Hunt's Std Smooth Dachshund, Am Ch Bessdachs Beam Me Up at Carpaccio

Group 4 - Judge's Portugese Podengo, Plushcourt Beezebub


Puppy G1 - Allenby's Bassett FDB, Rangali Jelly Bean

Puppy G2 - Price's Whippet, Ashvillebur Jack's Jewel

Puppy G3 - Judge's Portugese Podengo, Plushcourt Battle Cry

Puppy G4 - Rowe's Std Wirehaired Dachshund, Boloria Anisia Bella

 

Basset Fauve De Bretagne, Mrs S Blackmore (Melanter)

BOB - Johnson's Ch Venquest Que Sera Sera of Houndsline

BP - Allenby's Rangali Jelly Bean

Dachshund Std Smooth Haired, Judge Mrs S Blackmore (Melanter))

BOB - Hunt's Am Ch Bessdachs Beam Me Up at Carpaccio

BP - Jones's Adnerbs Smooth Criminal

Dachshund Min Smooth Haired, Judge Mrs S Blackmore (Melanter)

BOB - Salisbury's Willowheath Just William

BP - Salisbury's Willowheath Just William

Dachshund Std Long Haired, Judge Mrs S Blackmore (Melanter)

BOB - Goodman's Rokerpark Just William

BP - no entries

Dachshund Min Long Haired, Judge Mrs S Blackmore (Melanter)

BOB - Hazelby's Evadanne Moonlight Gold

BP - no entries

Dachshund Std Wire Haired, Judge Mrs S Blackmore (Melanter)

BOB - Rowe's Boloria Anisia Bella

BP - Rowe's Boloria Anisia Bella

Dachshund Min Wire Haired, Judge Mrs S Blackmore (Melanter)

BOB - Billinghurst's Drakesleat Russia Bout to Jiljac

BP - Miller's Palsuz Dream of Cassandra

Portugese Podengo, Judge Mrs S Blackmore (Melanter)

BOB - Judge's Plushcourt Beezebub

BP - Judge's Plushcourt Battle Cry

Rhodesian Ridgeback, Judge Mrs S Blackmore (Melanter)

BOB - Whitelock's Matabelle Mutamared

BP - no entries

Whippet, Judge Mrs S Blackmore (Melanter)

BOB - Foster & Gallagher's Turnstone Khameleon of Koppelwell

BP - Price's Ashvillebur Jack's Jewel

AV Hound NSC, Judge Mrs S Blackmore (Melanter)

Best AVNSC - Wild's Irish Wolfhound, Fincorrie Kadoo

BP - abs

 

Top

 

Pastoral, Group Judge Mr G Spurrier (Geililand)

Group 1 - Law's Shetland Sheepdog, Beechmere The Bandleader with Mohnesee JW

Group 2 - Shaw's GSD, Frontrunner Fortune N Glory to Astradine ShCM

Group 3 - Garland's Border Collie, Caristan Dom Perignon ShCM

Group 4 - Goodridge's Welsh Corgi Cardigan, Thamesmere Plum Choice for Russfield

Puppy G1 - Eyles & Tubby's GSD, Fayrelander Xpect A Riot

Puppy G2 - Stott's Shetland Sheepdog, Sherkarl Look At Me TAF

Puppy G3 - Morrison's Border Collie, Patasam Dixieland Jazz

 

Border Collie, Judge Mr G Spurrier (Geililand)

BOB - Garland's Caristan Dom Perignon ShCM

BP - Morrison's Patasam Dixieland Jazz

Finnish Lapphund, Judge Mr G Spurrier (Geililand)

BOB - Grimmett's Sambreeze Taimi

BP - abs

GSD, Judge Mr G Spurrier (Geililand)

BOB - Shaw's Frontrunner Fortune N Glory to Astradine ShCM

BP - Eyles & Tubby's Fayrelander Xpect A Riot

Shetland Sheepdog, Judge Mr G Spurrier (Geililand)

BOB - Law's Beechmere The Bandleader with Mohnesee JW

BP - Stott's Sherkarl Look At Me TAF

Welsh Corgi (Cardigan), Mrs C M Cox (Coxbrook)

BOB - Goodridge's Thamesmere Plum Choice for Russfield

BP - abs

Welsh Corgi (Pembroke), Mrs C M Cox (Coxbrook)

BOB - Winsone's Cordach Georgie Girl

BP - no entries

AV Pastoral NSC, Judge Mr G Spurrier (Geililand)

Best AVNSC - Carter's Bearded Collie, Roseollie Really Smooth

BP - no entries

 

Top

 

Terriers, Judge Mr S Yearley (Lowbrook)

Group 1 - Lawrence's SCWT, Snowmeadow Numinous Niilo

Group 2 - Small's Border Terrier, Badgerbeck Tree Pipit at Tilmoray JW

Group 3 - Leigh's Manchester Terrier, Sophyla Sorcerer of Mansiya JW ShCM

Group 4 - Lacey's Bedlington Terrier, Bowlingbrook My Blue Heaven


Puppy G1 - Harris's Bedlington Terrier, Ratzwell Dolly Mixture

Puppy G2 - Brown & Arundel's Manchester Terrier, Browdel Potter's Pickles

Puppy G3 - Carter's SCWT, Chloeanco Hunni Dream

Puppy G4 - Thompson's Cairn Terrier, Castleline Bang On Time

 

Bedlington Terrier, Judge Miss M Alders

BOB - Lacey's Bowlingbrook My Blue Heaven

BP - Harris's Ratzwell Dolly Mixture

Border Terrier, Judge Mrs T Baird (Dowgri)

BOB - Small's Badgerbeck Tree Pipit at Tilmoray JW

BP - Parsons's Kyscafter Kite

Cairn Terrier, Judge Mr S Yearley (Lowbrook)

BOB - Leigh's Sophyla Sorcerer of Mansiya JW ShCM

BP - Brown & Arundel's Browdel Potter's Pickles

Manchester Terrier, Judge Mr S Yearley (Lowbrook)

BOB - Leigh's Sophyla Sorcerer of Mansiya JW ShCM

BP - Brown & Arundel's Browdel Potter's Pickles

Soft Coated Wheaten Terrier, Judge Mr S Yearley (Lowbrook)

BOB - Lawrence's Snowmeadow Numinous Niilo

BP - Carter's Chloeanco Hunni Dream

AV Terrier NSC, Judge Mr S Yearley (Lowbrook)

Best AVNSC - Warden & Watt's Airdale, Sherifs Ruby Tuesday

BP - Richardson's Bull Terrier, Dajan Gold Medal for Quayardson

 

Top

 

Toy, Group Judge Mrs B E M Croucher (Bruesown)

Group 1 - Coull's Miniature Pinscher, Ch Impala Chase The Sun to Vardenais

Group 2 - Greening's Chihuahua, Stepheter Willy Nilly of Hamaja ShCM

Group 3 - Wren's Chinese Crested, Zucci Black Eyed Suzy

Group 4 - Borg's Papillon, Elendil Rob Roy


Puppy G1 - Gudgin's ETT, Menushkin Quite Glorious with Avonraine

Puppy G2 - Paradise's Pug, Shardlow Jam And Jerusalem

Puppy G3 - Pirrie & Brown's Affenpinscher, Orlock After Dark at Brandubh

Puppy G4 - Sparkes's Papillon, Pinkmead Sea Breeze

 

Affenpinscher, Judge Mrs B E M Croucher (Bruesown)

BOB - Pirrie & Brown's Orlock After Dark at Brandubh

BP - Pirrie & Brown's Orlock After Dark at Brandubh

Chinese Crested, Judge Mrs B E M Croucher (Bruesown)

BOB - Wren's Zucci Black Eyed Suzy

BP - Tatnell's Zanjero's Not N'illuzion of Spiritcrest

Miniature Pinscher, Judge Mrs B E M Croucher (Bruesown)

BOB - Coull's Ch Impala Chase The Sun to Vardenais

BP - no entries

Papillon, Judge Mrs B Bartlett (Brontigaer)

BOB - Borg's Elendil Rob Roy

BP - Sparkes's Pinkmead Sea Breeze

Pomeranian, Judge Mrs B E M Croucher (Bruesown)

BOB - Whitelock's Manatek Cider Rose

BP - di Dio's Lireva's Sir Kull Line of Kushka

AV Toy NSC, Judge Mrs B E M Croucher (Bruesown)

Best AVNSC - Greening's Chihuahua, Stepheter Willy Nilly of Hamaja ShCM

BP - Gudgin's ETT, Menushkin Quite Glorious with Avonraine

 

Top

 

Utility, Judge Mrs B E M Croucher (Bruesown)

Group 1 - Bawden & Brown's Std Schnauzer, Ch Khanate Million Dollar Baby ShCM

Group 2 - Gray's Shih Tzu, Bellwaycharm Heavenly Wun at Ragabbey

Group 3 - Thorner's Dalmation, Tolutim Drambuie

Group 4 - Haines & Navarrete's Schipperke, Ebony Sands Uptown Girl

Puppy G1 - Davidson's Chow Chow, Shanutai Shooting Star

Puppy G2 - Williams's Miniature Schnauzer, Sarjen New Bay Frost

Puppy G3 - Ilot's Miniature Schnauzer, Leecurt Surprise Page

Puppy G4 - Thorne's Dalmation, Cibrith Cosmos as Castletop

 

Dalmatian, Judge Mrs S Woodbury-Smith (Brackenhall)

BOB - Thorner's Tolutim Drambuie

BP - Thorne's Cibrith Cosmos as Castletop

Japanese Spitz, Judge Mrs B E M Croucher (Bruesown)

BOB - Bliss & Bridport's Charney Sapphire Star

BP - Fraser's Tawvale Odorico

Lhasa Apso, Judge Mrs B E M Croucher (Bruesown)

BOB - Paradise's Shardlow Wiggley Giggley ShCM

BP - abs

Miniature Schnauzer, Judge Mrs S Woodbury-Smith (Brackenhall)

BOB - Waite's Figheldean Heaven Can Wait ShCM

BP - Williams's Sarjen New Bay Frost

Standard Schnauzer, Judge Mrs B E M Croucher (Bruesown)

BOB - Bawden & Brown's Ch Khanate Million Dollar Baby ShCM

BP - no entries

Shih Tzu, Judge Mrs B E M Croucher (Bruesown)

BOB - Gray's Bellwaycharm Heavenly Wun at Ragabbey

BP - abs

AV Utility NSC, Judge Mrs B E M Croucher (Bruesown)

Best AVNSC - Haines & Navarrete's Ebony Sands Uptown Girl

BP - Davidson's Chow Chow, Shanutai Shooting Star

 

Top

 

Working, Judge Mrs N Evans (Amazon)

Group 1 - Bird's BMD, Shirdees Love Me Do

Group 2 - Hopkinson's Dobermann, Otago Lani

Group 3 - Watkin's Rottweiler, Jezeve Cinabar at Nineglens

Group 4 - Horton & William's Bull Mastiff, Jacmaly Checkout Chick


Puppy G1 - Quigley, Day & Piper's Dobermann, Swnydwr Done N Dusted

Puppy G2 - Waker's Alaskan Malamute, Casiat Fudci Dal Mondo di Alchawak

Puppy G3 - Smart, Hillier & Dean's Rottweiller, Varenka Triple Trouble

Puppy G4 - Crooks's Boxer, Walkon Maid With Style for Uftonponds

 

Alaskan Malamute, Judge Mrs V Partridge-Bebb (Keighanya)

BOB - York's Chayo Sapphire Blue at Snowstruck

BP - Waker's Casiat Fudci Dal Mondo di Alchawak

Bernese Mountain Dog, Judge Mrs N Evans (Amazon)

BOB - Bird's Shirdees Love Me Do

BP - Davis's Chippis Black Diamond

Boxer, Judge Mrs N Evans (Amazon)

BOB - Knight's Laurmatt Diamond Geezer

BP - Crooks's Walkon Maid With Style for Uftonponds

Dobermann, Judge Mrs L Jones

BOB - Hopkinson's Otago Lani

BP - Quigley, Day & Piper's Swnydwr Done N Dusted

Leonberger, Judge Mrs N Evans (Amazon)

BOB - Newman's Coombevalley Elexus

BP - Garoufalakis's Zioneeze Mighty Mo

Rottweiler, Judge Mrs N Evans (Amazon)

BOB - Watkin's Jezeve Cinabar at Nineglens

BP - Smart, Hillier & Dean's Varenka Triple Trouble

AV Working NSC, Judge Mrs N Evans (Amazon)

Best AVNSC - Horton & William's Bull Mastiff, Jacmaly Checkout Chick

BP - Bedford's Newfoundland, Bedzbearz Water Lilly

 

Top

The webmaster apologises for any mistakes and omissions

 

 

 

Last updated 09 December 2012. Swindon & DCS, 2005-12